Sağlık

Olası bir grip salgınında...

Olası bir grip salgınında...

Ölümcül bir grip salgınında, durumdan en çok gelişmiş ülkeler etkilenecek.

Bilim adamları, dünya geneline yayılacak olası bir grip salgınında, 62 milyon kişinin hayatını kaybedebileceği uyarısında bulundu. Ölümler daha çok gelişmekte olan ülkelerde görülecek.

50 milyon kişinin hayatını kaybettiği 1918-1920 yılları arasında grip salgınlarını incelediler ve buradan elde ettikleri verileri, günümüze uyarlayarak çarpıcı tahminlere ulaştılar.

Günümüzde tıpta kaydedilen ilerlemelere rağmen bir küresel grip salgınının görülmesi halinde can kaybı çok daha fazla olacak. Tahminlere göre 62 milyon kişi hayatını kaybedecek.

Ölümlerin yüzde 96'si sağlık sektörünün yeterince gelişmediği, ilaç stoğunun yeterli olmadığı gelişmekte olan ülkelerde gerçekleşecek. Ölümler daha çok, 0-14, 15-19, 30-44 yaş grupları arasında görülecek.

Gelişmiş ülkelerdeyse erken teşhis ve zengin tedavi olanakları sayesinde ölümler düşük oranlarda kalacak.

Ölümcül grip salgınlarının, her yüzyılda 3 ila 4 kez görüldüğüne dikkat çeken uzmanlar, kuş gribinin küresel bir grip salgınını tetikleyeceği görüşünde ve şimdiden önlem alınması uyarısında bulunuyor.
Yayın tarihi: 24.12.2006
658
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.