Sağlık

Okyanus suyu reçeteye girdi

Okyanus suyu reçeteye girdi

Son yıllarda doğal ilaçlara da yönelen doktorlar, 'okyanus suyu' olarak bilinen saf deniz suyunu reçeteye yazmaya başladı.

'Okyanus suyu' olarak bilinen saf deniz suyu, ameliyat sonrası burun içinde oluşan enfeksiyonların tedavisinden, çeşitli nedenlerle nefes alıp verme güçlüğü çeken bebeklere kadar çok sayıda hastaya öneriliyor.

Çeşitli kimyasal işlemlerden geçirilerek imal edilen ilaçların, daha önce bilinmeyen yan etkilerinin zamanla ortaya çıkması modern tıbbı doğal ilaçlara yöneltti.

Etkisi kanıtlanmış doğal bitkilerden kaynatılarak elde edilen suların uzmanlar tarafından yaygın olarak önerilmesinin ardından, 'okyanus suyu' olarak bilinen tuzlu saf deniz suyu da, piyasadaki talebi karşılamak için çok sayıda ilaç firması tarafından üretilmeye başlandı.

Yerli ve yabancı firmalar tarafından üretilen ve sprey şeklinde kullanılmak üzere plastik ve cam şişelerde ambalajlanarak satılan okyanus suyu, artık çok sayıda uzman doktor tarafından da reçeteye yazılarak öneriliyor.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kulak-Burun-Boğaz Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fuat Yöndemli, gelişmiş ülkelerde hastalara yaygın olarak önerilen 'okyanus suyunun' Türkiye'de de son yıllarda yaygınlaştığını söyledi.

Okyanus suyuna gelen talep sonrası bu suyun 5-6 ayrı marka olarak piyasaya sunulduğunu belirten Yöndemli, 'Burun çukurları ve komşu hava geçitlerinin korunmasında etkili olan okyanus suyunun, hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır' dedi.
Yayın tarihi: 05.06.2003
1186
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.