Sağlık

Okullarda yemek var ama sınırlı ücretli

Okullarda yemek var ama sınırlı ücretli

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, tam gün eğitim yapan okulların yemekhanesini kapatması üzerine eleştirilerin hedefi olunca, geri adım attı.

Güncellenme tarihi:
Okula yemek geri döndü var ama sınırlı ücretli. Konu hakkındaki düşünceleriniz... İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, tam gün eğitim yapan okulların yemekhanesini kapatması üzerine eleştirilerin hedefi olunca, geri adım atmak zorunda kaldı. Tam gün eğitim verilen okullarda yemek verilmesine izin verildi ancak bu izin yemeğin ücreti 2.5 YTL'yi geçemeyecek şekilde sınırlandı. "Ancak belli koşullar sağlanırsa" Vali Yardımcısı Hikmet Dinç, İstanbul Valisi Muammer Güler adına kaymakamlıklara gönderdiği resmi yazıda, yemek fiyatlarındaki farklılık, yemek veren kişi ve kuruluşların ruhsatlı olup olmadığı, hijyen konularındaki tereddütler nedeniyle İstanbul'da tam gün eğitim yapan okullarda yemek verme işlemlerinin durdurulduğunu anımsattı. Yazıda, İstanbul'da yaklaşık 60 kadar okulda 15 bin öğrencinin öğle yemeği yediği kaydedildi. Yazıda, bundan böyle okullarda şu koşullar sağlanarak öğle yemeği verileceği kaydedildi. • Okul müdürlükleri hijyenik salonlar oluşturacak. • Yemekler okulda imal edilecekse gerekli mutfak ve hijyen ortamı oluşturulacak. • Yemeği yiyecek öğrenci sayısı önceden belirlenecek. • Haftalık yemek listesi önceden duyurulacak. • Yemekler en az üç kap ve öğrencilerin yaşlarına uygun kalorilerde olacak. • Yemeklerin dışarıdan temin edilmesi durumunda yeterlilik belgelerine sahip olan işletmelerden alınacak. • Yemek bedeli hiçbir surette 2,50 YTL'yi (KDV hariç) geçmeyecek, kira tespitinin yapılmasında bu husus göz önünde bulundurulacak. Radikal Okula yemek geri döndü var ama sınırlı ücretli. Konu hakkındaki düşünceleriniz...
Yayın tarihi: 02.01.2008
849
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.