Sağlık

Okullar açılınca salgın hastalığa dikkat

Okullar açılınca salgın hastalığa dikkat

Okulların açılması havaların soğuması ile birleşince, kalabalık ve kapalı ortamda yaşayn çocukların hastalığı birbirlerine bulaştırmaları da daha sık gerçekleşiyor.

Nezle ve grip, bilinen en bulaşıcı salgın hastalıklar arasında başta geliyor. Çocukların burnunun tıkanması da en sık rastlanan nezle belirtisi. Burun önce tıkanıyor, sonra akıyor, ardından hapşırmalar başlıyor, bazen halsizlik ve ateş de bunlara eşlik edebiliyor.

Uzmanlar nezle olan çocukların burun açıcı ilaçlar yardımıyla daha kolay nefes almasını sağlamanın mümkün olduğunu söylüyor ve aileleri hemen antibiyotiklere başvurmamaları konusunda uyarıyorlar.

Diğer sık rastlanan hastalıklardan biri de anjin. Çocuk okuldan eve ateşler içinde geliyor ve boğazının ağrıdığından şikayet ediyorsa, anjin olduğu akla gelebilir. Tedavisinde bazı penisilin türü antibiyotikler kullanılıyor. Çocuğun penisilin alerjisi olması halinde farklı bir ilaç kullanılıyor.

Hafif ateşle birlikte burun tıkanıklığıyla başlayan farenjit, virüs yoluyla bulaşan bir hastalık. Çocuğa doktorunun gözetimi altında burun açıcı ilaçlar ve ateş düşürücüler verilebilir.

Yayın tarihi: 14.02.2003
597
dahafazlası

oku

YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.