Sağlık

Okul öncesi çocuklara masal anlatmayın!

Okul öncesi çocuklara masal anlatmayın!

Toplumdaki genel kanının aksine küçük yaştaki çocuklara masal anlatılmaması gerektiğini belirten çocuk gelişimi uzmanları, masal anlatmak yerine resimli çocuk kitabı okunmasını tavsiye ediyor...

Özellikle okulöncesi çocuklara, 3/4'ü resimle kaplı, sosyal çevresine ilişkin kavram ve kişilerin anlatıldığı kitapların okunmasını tavsiye eden Hacettepe Üniversitesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mübeccel Gönen, soyut düşünmenin 9 yaşından sonra başladığını, bunun için hayal gücüne dayalı masalların, küçük yaştaki çocuklara okunmaması gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Gönen, 2 yaşından itibaren çocuklara, sadece resimlerden oluşan, akrabalar, hayvanlar, taşıtlar gibi sosyal yaşamdaki unsurları tanıtan yazısız kitapların anlatılabileceğini belirtti. ''Siz anlattıktan sonra resimleri çocukların anlatması isteyebilir, resimler üzerinde kavramlar ve kişileri öğretebilirsiniz'' diyen Prof. Dr. Gönen, yaş ilerledikçe yazılı kitaplara geçilebileceğini söyledi.

Serpil Ural, Zeynep Bassa, Gülçin Alpöge, Can Göknil'in okulöncesi ve ilköğretim 1-2-3 sınıf çocuklarına yönelik resimli kitapları bulunduğunu kaydeden Prof. Dr. Gönen, bu yöndeki çalışmaların Türkiye'de 1980'li yıllarda başladığını belirtti. Öncesinde çocuklara kulaktan dolma masalların anlatıldığını ve bunların da çocuklarda korku yarattığını dile getiren Prof. Dr. Gönen, şöyle konuştu:

''Çocuk soyut düşünemediği için masallardan korkuyor. Masallarda, kırmızı başlıklı kızdaki, Hansel ve Gretel'deki gibi katı unsurlar, çocukları korkutacak şiddet unsurları var. Çocuk bunlardan yoğun olarak etkilenebiliyor. Yaş ilerleyince masal çağı başlayınca, bunların gerçek olmadığını çocuk anlıyor. 9 yaşından sonra soyut düşünmeye başlıyor.''

''9 YAŞ ÜSTÜNE TATİL İÇİN MASAL KİTABI ÖNERİLERİ''

Prof. Dr. Gönen, soyut düşünme ve okuma düzeyi ilerledikçe kitap dünyasını içine dalmaya başlayan 9 yaş üstü çocuklara da şu eserleri önerdi:

''Masal grubundan Fareli Köyün Kavalcısı, Kırmızı Şapkalı Kız, Kül Kedisi, Çizmeli Kedi, Pamuk Prenses, Mavi Sakal, Hansel ve Gretel, Ali Baba ve 40 Haramiler, Alaaddin'in Sihirli Lambası, Rapunzel, Andersen Masalları, Küçük Prenses.''

Yaş ilerledikçe resimlerin azaldığını ve puntoların küçülmeye başlandığını ifade eden Prof. Dr. Gönen, ilköğretim ikinci kademede okunabilecek bazı kitapları da şöyle sıraladı:

''Küçük Kadınlar, Pollyanna, Tom Sawyer, Tom Amca'nın Kulübesi, Çocuk Kalbi, Kemalettin Tuğcu'nun eserleri, Heidi, Küçük Ev, Lassie, Robinson Crusoe, Kurt Çocuk, Define Adası, Jules Verne'in eserleri, Peter Pan, Pinokyo, Bambi, Alice Harikalar Diyarında, Guliver'in Gezileri, Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın eserleri, La Fontaine Masalları, Ezop Masalları.''

Prof. Dr. Gönen, lise çağı ve sonrasında gençlerin beğenilerinin geliştiğini ve kendi tercihlerine göre kitap okumaya başladıklarını belirterek, yönlendirmeye gerek olmadığını söyledi.

Yayın tarihi: 09.07.2003
972
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.