Sağlık

Okul alışverişine çocuğunuzu da götürün

Okul alışverişine çocuğunuzu da götürün

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatrisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Serpil Erermiş, okul için yapılacak alışverişlere çocuğun da götürülmesinin "faydalı" olacağını söyledi.

Erermiş, yaptığı açıklamada, okulların açılmasına az bir zaman kala öğrencilerin önlük, çanta ve kırtasiye gibi ihtiyaçlarının karşılanması için anne-babaların çarşı, pazar dolaşmaya başladığını belirtti.

Okulda üst bir sınıfa geçen öğrenci için yapılacak alışveriş öncesinde çocuğun eksiklerinin belirlenmesi ve daha sonra da bu yönde bir ihtiyaç listesinin hazırlanmasının yerinde olacağını kaydeden Erermiş, bu işlemi duruma göre çocuğun tek başına ya da anne ve babasının katkısıyla yapabileceğini söyledi. Erermiş, yeni okula başlayan çocuklar için de anne ve babaların gerekli malzemeleri temin ederken çocuğu okula heveslendirici bir yaklaşım ortaya koymasının önemli olduğunun altını çizdi.

Anne ve babaların alışverişe çocukla birlikte gitmesinin faydalı olacağını belirten Erermiş, şöyle dedi: "Alışveriş sırasında çocuğun beğenileri, ihtiyaçları ve ailenin bütçesi gözönünde bulundurulmalıdır. Anne ve babalar yerine göre deneyim ve bilgilerini çocuğa aktararak onun tercihlerini belirlemesine de yardımcı olmalıdır. Mesela bazı kokulu silgiler, yapıştırıcılar ve boyalı kalemler içerdikleri maddelere bağlı olarak eğer çocukta da belli bir yatkınlıkvarsa alerjiye yol açabilir. Anne ve baba, çocuğu bu konuda uyarmalıdır. Yine diyelim ki çocuğun beş tane silgisi var ve yenisini almak istiyor. Bunun bir israf olacağı çocuğa anlatılmalıdır."
Yayın tarihi: 30.08.2002
870
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.