Sağlık

Öksürük derde derman

Öksürük derde derman

Kalp krizi geçirenler genellikle 5-10 saniye içinde şuurlarını yitiriyor. Derin derin nefes alıp öksürmek bu süreyi uzatarak kişiye yardım araması için zaman sağlıyor

Kalp krizi geçirenlere derin derin nefes alıp öksürmeleri önerildi. Prof. Dr. Baki Komsuoğlu, kalp krizini ve öksürmenin etkisini şöyle anlattı: Kalp krizi iman tahtasının altındaki geniş alanda şiddetli ağrı, sıkışma, veya nefes darlığı şeklinde ortaya çıkıyor. Ağrılar sol omza, kola veya her iki kola yayılabiliyor ve bu bölgelerde güçsüzlük hissediliyor.

Söz konusu şikâyetler 30 dakikadan daha az sürerse ya da dil altı haplarla geçerse bu durum 'kalp krizi tehdidi' olarak değerlendiriliyor. "Ancak bu durum 30 dakikadan uzun sürdüyse ve dil altı haplar işe yaramazsa, bu kalp krizidir" diyen Komsuoğlu, yalnızken kalp krizi geçirdiğini fark edenlere öksürmelerini salık verdi: "Kişi kalp atışlarında bozukluk ve baygınlık hissediyorsa bu ölümcül ritim bozukluğuna bağlı olabilir ve 5-10 saniyede şuurunu kaybeder. Bu durumdaki kişiler devamlı ve şiddetle öksürerek, şuurlarını tamamen kaybetmeden yardım alabilecekleri kişilere ulaşabilirler. Her öksürükten önce derin bir nefes almalı ve balgam çıkarmak istercesine derin ve uzun uzun öksürülmeli.

Derin nefes ve öksürük yardım gelene ya da kalp normal ritme dönene kadar durmaksızın, her iki saniyede bir olacak şekilde devam etmelidir. Derin nefes alma anında akciğere oksijen ulaşırken, öksürük hareketi kalbi sıkıştırarak kan dolaşımını sürdürür."
Yayın tarihi: 01.09.2003
1258
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.