Sağlık

Oksijen yaraların hızlı kapanmasını sağlıyor

Oksijen yaraların hızlı kapanmasını sağlıyor

Zor kapanan yaraların saf oksijen yardımıyla daha hızlı ve tamamen kapandığı tespit edildi. Pathophysiology dergisindeki makaleye göre, Ohio Üniversitesi`nde görevli bilim adamı Chandan Sen ve ekibi, toplam 56 yarası olan 30 hasta üzerinde araştırma yaptı.

Yaraların üzerine her gün 90 dakika süreyle içinde saf oksijen olan plastik bir torba koyan bilim adamları, bu tedavi yöntemiyle yaranın üçte ikisinin tamamen kapandığını, kalan kısmının da ameliyatla kapatıldığını söylediler.

Yara kapandıktan sonra daha az yara izi kaldığını belirten ChandanSen, bu yöntemin, ağır yaralı hastalara uygulanan, yüksek basınçlı birodada yapılan oksijen tedavisinden daha ucuz olduğunu ve ona alternatif olarak kullanılabileceğini kaydetti.

Chandan Sen, bu yöntemle özellikle şeker hastalığı ve toplardamar trombozu nedeniyle açılan yaraların çok iyi iyileştiğini ifade etti. Kronik yaralar genelde yeterli olarak kanla beslenemiyor.

Oksijen sayesinde yeni kan damarlarının oluşumu hızlanıyor ve yaralar kanla daha iyi besleniyor. Böylece yaralar daha iyi ve daha hızlı kapanıyor.
Yayın tarihi: 28.01.2003
1087
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.