Sağlık

Öğrencilere Hepatit-B aşısı

Öğrencilere Hepatit-B aşısı

Sağlık Bakanlığı ilköğretim okullarında 3-6 sınıflarda okuyan öğrencileri Hepatit-B'ye karşı aşılayacak.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seraceddin Çom, ilköğretim okullarında 3-6 sınıflarda okuyan öğrencilerin Hepatit-B'ye karşı aşılanacağını, geçen öğretim yılında iki dozu yapılan 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin 3. doz aşılarının da yapılacağını bildirdi.

Tavsiye kararı alındı
Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seraceddin Çom, ilköğretim okullarında 3-6 sınıflarda okuyan öğrencilerin Hepatit-B'ye karşı aşılanacağını, geçen öğretim yılında iki dozu yapılan 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin 3. doz aşılarının da yapılacağını bildirdi. Çom yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı Bağışıklama Danışma Kurulunun, Hepatit-B Kontrol Programı kapsamında ilköğretime devam eden çocukların aşılanması yönünde tavsiye kararı aldığını söyledi.

Bu aşının 1998 yılında rutin aşı şemasına girdiğini ancak aşılama oranlarının ilk yıllarda düşük seyretmesi nedeniyle bu yaş grubundakilerde eksik aşılı çocuk bulunabileceği göz önüne alınarak, 1999 doğumlulardan itibaren aşılama başlatılmasına karar verildiğini anlatan Çom, geçen öğretim yılında 6. ve 7. sınıf öğrencilerinin Hepatit-B'ye karşı aşılanmaya başlandığını bildirdi.

Geçen yıl da yapılmış
Bu yıl 7. ve 8. sınıf öğrencisi olan ve geçen yıl iki doz aşıları yapılan bu çocukların kalan tek dozlarının yapılarak aşılarının tamamlanacağını kaydeden Çom, "Bu öğretim yılında ayrıca ilköğretim okullarında 3-6 sınıflarda okuyan öğrenciler de Hepatit-B'ye karşı aşılanacak. İlk doz aşının yapılmasının üzerinden bir ay geçtikten sonra ikincisi, 6 ay sonra da üçüncüsü yapılacak. Böylece bu yaş grubundaki tüm çocuklarımız Hepatit-B'ye karşı aşılanmış olacak" diye konuştu.

Kızamıkçık aşısı da yapılacak
Geçen yıl ayrıca, Kızamıkçık ve Konjenital Rubella Sendromu Kontrol Programı kapsamında ilköğretim 8. sınıf öğrencilerine kızamıkçık, 1. sınıf öğrencilerine de kızamık-kızamıkçık-kabakulak (KKK) aşısı uygulandığını kaydeden Çom, bu öğretim yılında da 3 ve daha üst sınıflarda okuyan tüm öğrencilere kızamıkçık aşısı yapılacağını belirtti. Çom, "İlköğretim 1. sınıfta oral polio aşısı, KKK, tetanos-difteri (Td) ve 8. sınıfta Td aşısı şeklinde uygulanmakta olan rutin aşılama şemasına devam edilecek" dedi.

"Aileler aşı kartlarını saklasın"
Çocukların tam aşılanması için ailelere büyük görev düştüğünü kaydeden Çom, "Aileler çocuklarının aşı kartlarını saklamalı ve eksik aşılar varsa okul çağında bunlar mutlaka tamamlanmalıdır. Anne-babalarımız çıkarılan maksatlı söylentilere kanmamalı ve çocuklarına aşı yaptırmaktan kaçınmamalıdır" diye konuştu.
Yayın tarihi: 12.11.2007
8973
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.