Sağlık

Öfkeli eşe karşı güvenlik kuralları

Öfkeli eşe karşı güvenlik kuralları

Amerikalı psikolog Susan Heitler, mutlu bir evliliğin sırlarını anlattığı kitabında, "Eşiniz öfkelendiğinde olayı tartışmaya dönüştürmeden sinirlerini yatıştırmanız mümkün" diyor

Evlilik ya da birlikteliklerde öfkeyi, kavgaya dönüştürmeden sindirmek basit stratejilere dayanıyor. Psikolog Susan Heitler'e göre, eşiniz öfkelendiği zaman bazı güvenlik kurallarıyla sorunu tatlıya bağlamanız mümkün. Mutlu bir evliliğin sırlarının anlatıldığı "İkinin Gücü" adlı kitapta Dr. Heitler, önerilerini şöyle sıralıyor.

İşte dize getirmenin yolları

• Sahiplik kuralı: Öfkeli kişi, bir doberman köpeğin sahibi gibi, onu kontrol altında tutmak tan sorumludur. Eşinizin öfkesinin sizin de öfkelenmenize yol açmasına izin vermemelisiniz.

• İtfaiyeci kuralı: Öfkenin şiddeti çok fazlaysa sizin de aynı tepkiyi vermeniz kaçınılmazdır. İçinizde en ufak bir kıvılcım hissettiğiniz zaman hemen oradan uzaklaşmaya çalışın.

• Duygusal uyum kuralı: Eşinizin tahriklerine doğru kaymamak için; varlığınız sakinleşmesine yardımcı olmuyorsa hemen oradan ayrılın.

• Sinema projektörü kuralı: İşittiğiniz sözleri önce içinizden tercüme edin, sonra konuşun. Eşinizin 'Para harcamak istiyorsun, paramızın olup olmadığı umurunda bile değil' gibi sözleri kendi isteklerinin üstü kapalı ifadesi olabilir.

• Bela kuralı: Bazılarının tepkisi, partneri kendinden daha fazla öfkelendiğinde hemen normale dönmek olur. Ancak bu strateji tehlikeli olabilir. Öfkeli olanın sakinleşmesini beklemek en güvenli yoldur.
Yayın tarihi: 27.06.2002
647
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.