Sağlık

Ofis çalışanları dikkat!!!

Ofis çalışanları dikkat!!!

Uzun saatler masadan kalkmadan çalışmak, felce hatta ölüme sebep olabilir.

Bugüne kadar yalnızca uzun uçak yolculuğu yapanları etkilediği sanılan ve halk arasında 'ekonomi sınıf sendromu' olarak bilinen derin ven trombozu (damar trombosisi) uzun saatler masa başında çalışanları da tehtid ediyor.

Yeni Zelanda'da yapılan bir araştırma, uzun saatlerini masa başında hareketsiz geçiren büro çalışanlarının, damar trombosisi riskine uzun uçak yolculuğu yapanlardan daha fazla meyilli olduğunu ortaya koydu.

Büro çalışanları risk altında
Wellington Tıbbi Araştırma Enstitüsü'nün yaptığı araştırmaya göre damar trombosisi yüzünden hastaneye yatırılanların üçte birini, bilgisayar başında uzun saatler oturan büro çalışanları oluştururken, incelenen 62 kişinin yüzde 34'ünün büro çalışanı, yüzde 21'inin de kısa süre önce uzun uçak yolculuğu yapanlar olduğu ortaya çıktı.

Halk arasında 'ekonomi sınıf sendromu' olarak bilinen derin ven trombozu, özellikle uzun yolculuklarda hareketsiz kalma sonucu bacak damarlarında oluşan pıhtının neden olduğu 'bacak ağrıları ve şişkinlik' olarak biliniyor.

Ancak hastalık yalnızca uzun uçak yolculuğu yapanları değil, şehirlerarası birkaç saatlik seyahate çıkacak olanları ve ön önemlisi uzun saatler masa başında çalışanları da tehtid ediyor.

Test yaptırın
Konuyla ilgili Maçka e-LAB Medikal Direktörü Dr. Aytaç Keskineğe, hastalık riskini taşıyıp taşımadığınızı öğrenmek için test yaptırması gerektiğini söylüyor.
Yayın tarihi: 19.03.2007
1773
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.