Sağlık

Odanızın nemini iyi ayarlayın!

Odanızın nemini iyi ayarlayın!

Soba ve kaloriferlerin odadaki nemi çabuk tüketmesi solunum yolu enfeksiyonlarına neden oluyor...

Özellikle kış aylarında üst solunum yolu enfeksiyonlarının görülme sıklığı artıyor. Bu enfeksiyonların artışında mevsimsel koşulların etkili olmasının yanında, kış mevsiminde kapalı ortamların nem oranı dengesinin iyi ayarlanması da geliyor.

Nemsiz bir ortamın, üst solunum yolu enfeksiyonlarına adeta davetiye çıkardığını belirten Konya İl Sağlık Müdür Vekili Murat Uyav, "Boğazdaki mikrobik faaliyetler, nemsiz ortamda daha etkin hale gelir. Bundan dolayı, farenjit, larenjit, tonsillit ve sinüzit gibi hastalıklara yakalanma riskini artırır" dedi.

Korunmak için

Kışın evlerde yanan soba veya kaloriferlerin ortamdaki nemi daha çabuk tükettiğini vurgulayan Uyav, şöyle devam etti: "Ortamın sıcaklığını sağlamaya çalışırken ihtiyaç duyulan nemi tüketmiş oluyoruz. Kaybolan nemi tekrar havaya vermek için kaloriferli evlerde peteklere su dolu kaplar iliştirilebilir. Soba ile ısınan evlerde ise soba üzerinde su dolu bir çaydanlığın olması ortama sağlık için ihtiyaç duyulan nemi sağlayacaktır."
Yayın tarihi: 06.12.2003
1033
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.