Sağlık

Obezlerin astım riski daha yüksek

Obezlerin astım riski daha yüksek

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde 300 astımlı hasta üzerinde yapılan araştırmada, obezlerde (şişmanlık) astım riskinin daha yüksek olduğu tespit edildi

Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, 300 astımlı hasta üzerinde gerçekleştirdikleri araştırmada, 7-14 yaşları arasındaki astımlı çocukların yüzde 60'ının, ideal kilolarının üzerinde olduğunu belirlediklerini söyledi.

Prof. Dr. Küçükusta, ''Bu çocukların çok kısa süreler dışında kortizon kullanmamış ve birçoğunun spor yapıyor olması, şişmanlığın astım için bir risk faktörü olabileceğinin kanıtı olarak değerlendirildi'' dedi.

KADINLARDA DAHA BELİRGİN...

Araştırmada, erişkinlerde şişmanlıkla astım arasındaki ilişkinin kadınlarda daha belirgin çıktığına işaret eden Prof. Dr. Küçükusta, özellikle menopoz dönemindeki astımlı kadınların yüzde 70'inin kilolarının normal değerlerin üzerinde bulunduğunu dile getirdi.

Prof. Dr. Küçükusta, erkeklerde ise astım ve şişmanlık arasında böyle bir ilişki saptanmadığını kaydetti.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde son yıllarda gerçekleştirilen birçok araştırmanın da şişmanlığın astım için çok önemli bir risk faktörü olduğunu ortaya çıkardığına dikkati çeken Prof. Dr. Küçükusta, ''Bu çalışmalarda, vücut kitle indeksi normalden ne kadar fazlaysa, astım görülme ihtimali de o kadar yüksek bulundu'' dedi.

ŞİŞMANLARDA ASTIMIN FAZLA GÖRÜLMESİNİN NEDENLERİ

Prof. Dr. Küçükusta, araştırmacıların şişmanlarda astımın fazla görülmesini bağladıkları faktörleri de şöyle sıraladı:''Göğüs duvarındaki yağlanmanın hava yollarını sıkıştırması. Akciğer volümlerinin azalması ve hava yollarının daralmasına bağlı olarak bronş aşırı duyarlılığının artması. Hormonlar ve diyetle ilgili faktörler. (Şişmanlarda yüksek olan leptin isimli hormonun astım için bir risk oluşturabileceği ileri sürülüyor.)''

Prof. Dr. Küçükusta, araştırmalarda elde edilen önemli bir sonucun da, fazla kilolar verildiği zaman astım belirtileri ile ilaç ihtiyacının azalması ve akciğer fonksiyonlarındaki bozuklukların düzelmesi olduğunu sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 21.01.2005
660
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.