Sağlık

Obezitenin sorumlusu

Obezitenin sorumlusu

İnsan vücudunda 24 saat hiç durmadan çalışan 'iç saat'in obezitenin sorumlusu olduğu ortaya çıktı.

Northwestern Üniversitesi ile Evanston Northwestern Hastanesi tarafından gerçekleştirilen bir çalışma, vücut ısısı, salgı dengesi, uyku zamanları ve oksijen tüketimi gibi fonksiyonları denetleyen 'iç saat'in yemek yeme alışkanlıklarını da düzenlediği sonucuna vardı.
Bilim dergisi 'Science'daki yazıya göre vücut saatinin ritminde bir bozulma olduğunda metabolizma etkileniyor ve obezlik, şeker gibi hastalıklar oluşmaya başlıyor. Araştırma kapsamında vücut saatleri normal çalışan fareler ile anormal işleyen fareleri incelemeye alındı. Vücut saati normal çalışan fareler günde sadece iki öğün yemek yedi. Ancak diğer fareler sürekli ve gece-gündüz durmadan yediler. Sürekli yemek yiyen fareler, yağ oranı yüksek diyet ile birlikte ensülin salgılamasında sorun geliştirdiler ve karaciğer hastalıkları görülmeye başladı. Sonunda bu farelerde aşırı şeker problemi ortaya çıktı.

Saat iştah bölgesinde

Araştırma ile beynin merkezinde olduğuna inanılan 'vücut saati'nin beynin 'iştah'ı denetleyen bölgesinde olduğu da ilk kez belirlendi. Nörobiyoloji ve fizyoloji uzmanı Prof. Fred W. Turek, 'Biyolojik saatin fizyolojik ürünleri olan uyku ve iştahın moleküler ve davranışsal düzeylerde bağlantıları olduğuna artık genetik kanıt var' dedi.

Aynı çalışmanın, farklı zaman bölgelerinde sık sık seyahat eden kişiler ile gece vardiyalarında çalışanlar için bir uyarı niteliğinde olduğu belirtildi.

Kasım Cindemir - Hürriyet
Yayın tarihi: 26.07.2005
737
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.