Sağlık

Obezitede de ilaç tedavisi

Obezitede de ilaç tedavisi

Obezitenin tıbbi tedavisi 5 grupta ele alınıyor: Diyet tedavisi, fizik aktivitesi, obeziteye yol açan yaşam tarzının değiştirilmesi, ilaç tedavisi ve cerrahi tedavi. Hiçbiri tek başına tedavide etkili değil.

Kaynak: Kelebek

Bunlardan sadece birini yapan hasta ilk etapta kilo verse de 3'üncü aydan sonra tekrar kilo almaya başlar. İlaç tedavisi ise 'diyet - fiziki aktivite - yaşam tarzı değişikliği' şartları hasta tarafından uygulanmadığında devreye giriyor.

Obezite ilaçları neye göre veriliyor?

Obezitede ilaç, uzun süreli tedavide kullanılıyor. Kısa süre kullanılıp bırakılmaz. Eğer tedavi başladıktan 4 hafta içinde kilo verme başlamıyorsa ilaca devam edilmez. İlaç tedavisinde ilk 6 ayda verilen kilo hızlı olur daha sonra yavaşlar. Obez hastanın durumuna göre ilaç seçilir. İştahı çok olan hastaya iştahını azaltıcı, az yiyip hareketsiz olan hastaya metabolizmasını hızlandırıcı, yemek yemeği çok seven hastaya yağların bağırsaktan emilimini azaltıcı, vücutta tuz tutup bacaklarında şişlikleri olan hastaya başka bir yöntem, midesinde asit fazlalığı olup sık yemek yeme ihtiyacın olan hastalara farklı bir tedavi, sık acıkan hastaların tedavisi için midede tokluk hissi yaratan yosun maddesi ile yapılmış ilaçlar önerilir. Aktif spor hayatı olanlar için yağların yakımını hızlandıran ve enerjiye dönüşümünü sağlayan ilaçlar kullanılır.

İlaçların fonksiyonları nedir?

İlaçlardan bazıları farmosotik, bazıları da bitkisel orijinli. Farmosotik ilaçlardan ABD'de 7, Türkiye'de 2'si ruhsatlı ve halen kullanılıyor. Bitkisel ve enzim orjinli ilaçlar serbest olarak satılıyor. Türkiye'de obezite tedavisinde yardımcı olarak kullanılan 8 ayrı grupta ilaç var: * Bağırsaklardan yağın emilimini yüzde 30 oranında azaltıcı olanlar -orlistad (Xenical), Chistosan (bitkisel)-, * İştah azaltıcılar -sibutramine (Reductil), Citrimax (bitkisel)-, *Metabolizma hızlandırıcı -L-Thyroxine, Gingseng-, *Yağların mobilizasyonun sağlayan -L- Carnitene-, *Vücutta tuz birikimini azaltan -minör diurektikler-, * Mideye tokluk hissi veren yosunlardan yapılmış Pysillium-, * Efedrin içermeyen enerji arttırıcılar -Xenadrine-EFX, Hydroxycut, Termogenic formula L-Carnitene-, *Glikoz metabolizmasını dengeleyen ve şeker hastalıklarında da iyi etkisi görünen -Chromium Picolinate-

İlaçlarda nelere dikkat edilmeli?

İlaçlar ilgili uzman tarafından yazılmalı ve takip edilmeli. Her ilacın birden fazla yan etkisi var. Bunlar bilinirse ilaç kullanımı ona göre bilinçli yapılır. Obezitede yaygın olarak kullanılan orlistad (Xenical) ve sibutramine (Reductil) düşük dozda başlanmalı ve daha sonra arttırılmalıdır. Orlistad barğırsaktan yağ emilimini ancak yüzde 30 oranında azaltır. Kana ancak yüzde 1 gibi çok düşük oranda karıştığından diğer organlarda yan etkisi yok. Kolestrolü de düşürdüğünden kolestrolü yüksek olan hastalarda daha faydalı. En sık görünen yan etkisi, yağlı ishal ve karında gaz. Bu durumda ilaç dozu azaltılır veya kesilirse kaybolur. Özellikle kabızlık sorunu çeken hastalarda kullanımı daha faydalı. Sibutramine (Reductil) ise doygunluk hissi oluşur. Metabolizmayı da hafif hızlandırma özelliği var. Yan etkileri ise, ağız kuruluğu, hafif baş ağrısı ve kabızlıktır. Bu nedenle Xenical'le birlikte kullanılır. Hafif çarpıntı ve kan basıncında hafif bir artış yapabilir. Hipertansiyonu olan hastalara tansiyonları tedavi edildikten sonra başlanmalı. Yan etkileri ilaç dozu azaltılır veya kesilirse kaybolur. Bu ilaçlara bağımlılık söz konusu değil.

İlaçların bitkisel kökenli olması güvenli olması için yeterli ve geçerli bir kıstas mı?

Her bitkisel kökenli ilaç veya kurutulmuş bitki özleri güvenli değil. Preparatın içinde ne olduğuna dikkat edilmeli. Bilinmeyen, üzerinde yapısını ve içerdiği maddeyi resmi olarak göstermeyen hiçbir ilaç alınmamalı. Tehlikeli olabilir. Özellikle yurtdışından gelen kurutulmuş bitki özlerinden, yapıları bilinmediğinden kaçınılmalı.
Yayın tarihi: 30.04.2004
1046
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.