Sağlık

Obezite salgın hastalık

Obezite salgın hastalık

Artık bir salgın olarak kabul edilen obezite, bütün dünyada büyük bir hızla yayılıyor. Bu salgından gelişmiş ülkeler kadar az gelişmiş ülkeler de payını alıyor. Obezitenin ana sebebi olarak gösterilen fast food şirketleri, giderek köşeye sıkışıyor.

Dünyadaki obezite salgınını kapak yapan Newsweek Dergisi, sorunun kaynağını şöyle açıklıyor: "Dünyanın birçok yerinde sebze ve meyve, yağ, şeker ve etten daha pahalı." Sebze ve meyvenin diğer ülkelere göre daha ucuz olduğu Türkiye, Newsweek'in obezite rakamlarını verdiği ülkeler arasında yer almıyor.

Newsweek Dergisi'ne kapak olan habere göre obezite (aşırı şişmanlık hastalığı), son 10 yıl içinde yüzde 50 artarak 300 milyon insanı tehdit etmeye başladı. Zayıf olarak bilinen Çin'de yetişkinlerin yüzde 20'si aşırı kiloluyken, dünyanın yetersiz beslenen nüfusunun yarısını barındıran Hindistan'da kadınların yarıdan fazlası obez.

Habere göre, obeziteyi salgın hastalık ilan eden Dünya Sağlık Örgütü'nden (WHO) gelen haberler pek iç açıcı değil. Son yıllarda, gelişmiş ülkelerden, Afrika'ya kadar yayılan obezliği önlemek için seferberlik ilan eden örgütün işi oldukça zor görünüyor.

Kırsal kesimden kente göçenlerin, fast food çılgınlığı ve süpermarketlerdeki abur cuburlarla karşılaşması ve bunların birer prestij kaynağı haline gelmesi sağlıksız beslenmeyi körükledi. Ekonomik kalkınmayla beraber kadınların da çalışmaya başlaması ise hazır yemek tüketimini iyice artırmış durumda. Bunların yanına şehrin trafik ve hava kirliliği içinde spor yapmanın zorluğu, TV seyrederken bir şeyler atıştırmanın çekiciliği de eklenince, sağlıklı beslenme hayal oluyor. Çağımızın insanı yürümek yerine bir otomobil satın almayı tercih ediyor, merdiven çıkmak yerine asansörü kullanıyor.

Dergiye görüşlerini açıklayan Brezilya Kalp Derneği Genel Sekreteri Augusto Bozza, fasulye ve pirincin yerini hamburger ve dondurmaya bıraktığını söyleyerek, "Obezlik bir gelişim hastalığıdır" diyor. İkinci türden diyabet gibi normal şartlarda çocukların yakalanmadığı hastalıklar obezlik durumunda ortaya çıkabiliyor.

Avrupa ve Amerika'da durum uzun süredir vahim. Avrupa Yiyecek Enformasyon Konseyi Başkanı Anna Jung'a göre "atıştırma"nın bir gelenek haline geldiği Amerika, "tamamen mahvolmuş" beslenme alışkanlığını Avrupa'ya ihraç etti bile: Yani beslenmek için, zevk için bir şeyler yemek yerine, devamlı bir şeyler yemek. Ancak sorun sadece Avrupa ve Amerika gibi gelişmiş bölgelerde değil.

Beslenme alışkanlıkları ile bağlantılı hastalıklardan, örneğin kalp hastalıkları, kanser, diyabet ve yüksek tansiyon Arap ülkelerinde toplam ölümlerin yüzde 60'ını teşkil etmeye başladı.

Doğu Avrupa'da da durum farklı değil. Örneğin, Çek Cumhuriyeti'nde sebze fiyatları et fiyatlarının neredeyse iki katı. Aynı şekilde dünyanın pek çok yerinde bir şişe su, bir şişe koladan pahalı.

Mc Donald's hedefte

Özellikle ABD'de, sağlıksız beslenmenin temel kaynaklarından biri olarak gösterilen McDonalds ve Burger King gibi fast food şirketleri, milyarlarca dolarlık pastayı vejateryenlere terketmek niyetinde değil. Bu şirketler, demokrasi çerçevesinde, diyet tercihinin müşteriye ait olduğunu savunuyor. Bu yiyeceklerin zorla satılmadığını belirten yemek piyasasının devleri, gerekli tedbirleri almakta pek aceleci değil. Bunun yanında ABD'de Mcdonalds'a karşı patates kızartmasında hayvansal yağ kullanıldığının açıklanmadığı iddiasıyla açılan ve şirketi 12 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum eden bir karar var.

İşin kötüsü, Mcdonald's ve Burger King gibi dünyaya yayılmış fast food zincirlerinin karşısına alternatif olarak çıkan yerli zincirler de aynı derecede sağlıksız. Ancak birçok ülke işe yarar önlemler almaya başladı bile.

Brezilya'da ilkokullarda uygulanan ve beslenme saatlerinde hazır yemek tüketimini yasaklayarak geleneksel yiyeceklere dönüşü hedefleyen program, aşırı şişmanlığın ilk hedefi olan çocukları korumayı amaçlarken, İngiltere ile Avustralya'da yağlı yiyeceklere ek vergi getiren yasa tasarıları gelecekte de dünyanın başını ağrıtacak "Obezite"nin hızını kesebilir

Yayın tarihi: 07.08.2003
891
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.