Sağlık

Obezite risk faktörlerinden biri de etnik köken

Obezite risk faktörlerinden biri de etnik köken

Yıllardır süregelen araştırmalar, obezitenin gitgide artan bir biçimde, gelişmiş ülkelerde yaşayan gelir düzeyi en düşük aileleri etkisi altına aldığını gösteriyor. ancak etnik köken de önemli bir risk faktörü...

Amerika Birleşik Devletleri'nin kuzeyindeki Caolrine Üniversitesi'nden Gordon Larsen obesitenin gelişimine yol açan farklı etkenleri inceledi. Araştırmada deneklerin sosyo-ekonomik durumlarının oluşturduğu değişken dikkate alınmadı.

Araştırmadan 'Kafkasyalı, Hispanik (Amerikan-İspanyol karışımı), Asyalı ve Afro-Amerikan ailelerden oluşan, yılda 80.000 doların üzerinde gelire sahip olan grupta obezite gitgide daha fazla Afro-Amerikan topluluğu, özellikle de kadınları etkisi altına alıyor' şeklinde bir sonuç çıkarıldı.

Güney Carolina Üniversitesi'nden Dr Mac Tigue tarafından yürütülen başka bir araştırmada da genç Afro-Amerikalı kadınların obeziteden iki kat daha kısa sürede etkilendikleri ortaya kondu. Bu kadınlar hispanik kadınlardaki 35 yaş sınırının aksine, ortalama olarak, 26 yaşından itibaren normal kilolarının üzerine çıkmaya başlıyorlar.


Yayın tarihi: 25.01.2003
701
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.