Sağlık

Obezite artıyor

Obezite artıyor

Vücudun ideal kilosunun yüzde 20 ya da daha fazla oranda artması sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden oluyor

Dünyada 8 bine yakın obezite hastasına ''mide kelepçesi'' gibi cerrahi yöntemleri uygulayan, Belçikalı Bariatrik Cerrahi (obezite cerrahisi) Uzmanı Dr. Bruno Dillemans, obezitenin dünya genelinde bir salgın haline gelmeye başladığını bildirdi.

Dillemans, Bursa Cerrahi Derneği'nce düzenlenen bir toplantıya katılmak üzere geldiği Bursa'da halk arasında"şişmanlık" olarak nitelendirilen obezitenin, vücudun fiziksel yapısına uymayacak ölçülerde aşırı derecede yağ depolanması sonucunda oluştuğunu söyledi.

Vücudun ideal kilosunun yüzde 20 ya da daha fazla oranda artmasının sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olduğunu ifade eden Dillemans, "vücut kitle indeksi" 30 olanların "obez", 40'ı geçenlerin ise "ölümcül obez" olarak nitelendirildiğini kaydetti.

Dillemans, batı ülkelerinde obezitenin yüzde 20-25 oranında, ölümcül obezitenin ise binde 5-10 oranında görüldüğünü dile getirirken,"Obezite dünya genelinde bir salgın haline gelmeye başladı. Bu yüzden salgın olarak nitelendirebileceğimiz obezite son yıllarda yavaş yavaş değil çok hızlı bir artış gösteriyor" dedi.

Belçika'da halkın yüzde 25-30'unun vücut kitle indeksinin 30 veya üzeri olduğunu, obezitenin görülme sıklığı açısından ABD birinci, İngiltere'nin ise ikinci sırada yer aldığını anlatan Dillemans, obezitenin son yıllarda Türkiye'de de hızla artış gösterdiğini vurguladı.

Dillemans, dünyada 8 bine yakın operasyonla en fazla obezite ameliyatı yapan bir doktor olarak obezitenin bu hızla yayılmasının çok tehlikeli olduğunu düşündüğünü kaydetti.

Dillemans, "Bu durum, gelecek yıllarda toplumda hem yaşam süresi açısından hem de yaşam kalitesi açısından sorun yaratabilir. Obezite yüksek tansiyon, diyabet, kalp rahatsızlıkları gibi yandaş hastalıkların da artmasına neden oluyor. Bu artışlar da tabii ki yaşam süresini kısaltıyor" dedi.

Dillemans ayrıca, "Obezitenin tedavi edilmesinin yanı sıra asıl önemli olan, bu hastalığı önlemek. İnsanların beslenme konusunda bilinçlendirilmeleri, kişi obez haline gelmişse de bunu tedavi etmek gerekiyor. Bu konuda en etkin çözümde ameliyat" diye konuştu.

Yayın tarihi: 04.08.2009
1726
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.