Sağlık

Obez gençliğin ömrü kısa!

Obez gençliğin ömrü kısa!

Son araştırmalar, genç yaşta şişmanlığın erken ölüm riskini ciddi biçimde artırdığını, zayıflansa bile, şişmanlığın olumsuz etkilerinin tamamen silinmesinin mümkün olmadığını ortaya koydu.

Fazla kilolu kadınlara, özellikle bu durumla genç yaşta tanışan kadınlara, bilimadamlarından yeni bir kötü haber var.

ABD'deki Harvard Üniversitesi'nde 17 yılda tamamlanan bir araştırmaya göre, 18 yaşında fazla kilolu olan kadınların erken yaşta ölüm riskleri, zayıflara göre yüzde 66 daha fazla.

18'inde obez olanlarsa, zayıflara oranla neredeyse 3 kat daha fazla erken ölüm riski taşıyor.

Araştırma sonuçlarına göre bu kadınların, 30 yaşına geldiklerinde kalp hastalığı ve kanser gibi hastalıklara yakalanma riskleri de zayıf kadınlara kıyasla bir hayli fazla.

18'inde obez olanların erken ölüm riski 3 kat daha fazla.

Erken yaşta aşırı kilolu olan kadınların ilerleyen yaşlarda intihara daha yatkın olması araştırmanın çarpıcı sonuçlarından biri.

Harvard Üniversitesi bilimadamları çocuk yaşlarda görülen obezitenin, vücutta kalıcı etkiler bıraktığı uyarısında da bulunuyor.

Zira fazla kilolar daha ileri yaşlarda verilse de vücutta yarattıkları olumsuz etkinin ortadan kalktığına dair bir kanıt bulunabilmiş değil.

Üstelik fazla kiloların etkisini göstermesi için yıllar geçmesi gerekmiyor.

Bilimadamları fazla kilolu ya da obez çocuklarda diyabet ve tansiyon gibi rahatsızlıkların daha yetişkin hale gelmeden görülebildiğine dikkat çekiyor.
Yayın tarihi: 16.11.2006
801
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.