Sağlık

Nikotin bandını doğru kullanıyor musunuz?

Nikotin bandını doğru kullanıyor musunuz?

Nikotin bantları mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalı.

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Esra Kurt Uzaslan, "Nikotin bantlarını son bir ay içinde kalp krizi geçirenler, kalp ritmi bozukluğu olan kişiler, hamileler ve süt verenler kullanmamalı" dedi.

Prof. Dr. Esra Kurt Uzaslan, kanser yapıcı ve kanserin ortaya çıkışını kolaylaştırıcı 4 binden fazla madde içeren sigarada bulunan ve bağımlılık yapan nikotinin, kişinin sigarayı bırakmasını engelleyen en önemli faktör olduğunu söyledi.

Nikotin hızla beyne ulaşıyor
Araştırmaların, bu bağımlılığın kokain, eroin ve esrarla karşılaştırıldığında daha güçlü olduğunu ortaya koyduğunu ifade eden Uzaslan, nikotinin sigarayı içmeye başladıktan 7 saniye sonra beyine ulaşarak birtakım etkiler yaptığını, kişinin kendisini daha iyi hissetmesini sağlayabildiğini kaydetti.

Karar vermek önemli
Uzaslan, kişinin sigarayı bırakabilmesinde en önemli etkenin 'karar vermesi' olduğunu belirterek, şöyle konuştu; "Öncelikle karar verilmesi gerekiyor. Sigarayı bırakmak zor, ancak daha da zoru bırakmış kalmak. Önemli olan tekrar başlamamak. Bu nedenle bırakmak ve bırakmış kalmak için destek tedavisi alınabilir ve bu destekte en önemlisi kişinin hekimidir. Hekim ve klinik psikologlar destek olabilir. Böylece bırakma şansı çok artacaktır."

Hekim kontrolü şart
Bağımlılarda sigarayı bırakmayı denediklerinde ortaya çıkan, huzursuzluk, uykusuzluk, gerginlik, düşünceleri toplamada güçlük, aşırı tepki verme, sinirlilik, baş ağrısı gibi durumların ortadan kaldırılması için bazı tıbbı tedaviler bulunuyor.

Uzaslan, bu yöntemlerle ilgili şunları söyledi; "Sigara bırakma yöntemlerinden olan nikotin bantları ve sakızları Türkiye'de de kullanılıyor. Nikotin bantları oldukça emin ve güvenlidir. Ancak, hekim kontrolünde kullanılması çok önemlidir. Çünkü bantları kimin hangi dozda kullanacağına hekim karar vermelidir."
Yayın tarihi: 25.03.2007
719
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.