Sağlık

Nemli kalmayın mantara yakalanmayın

Nemli kalmayın mantara yakalanmayın

Sıcak ve nemli ortamlar mantar hastalıkları için uygun zemin hazırlıyor.

Özellikle de havuz ve deniz mevsimi. Mantara yakalanmamak için önerilerimiz basit. Banyodan sonra vücudunuzu nemli bırakmayın, iyice kurulanın. Plajda ya da havuzda başkasına ait terlik, ayakkabı ya da havlu kullanmayın. Islak ve nemli zeminlerde çıplak ayakla dolaşmayın. Hastalık ayakta sık görülüyor. Bu yüzden de ayaklarınızı nemli bırakmayın. Terletmeyen, açık ayakkabıları tercih edin. Mantar hastalıkları inatçıdır. Tedavisi en az üç ay sürer. Hekiminizin önerdiği ilaçları düzenli olarak alın.

Kadıköy Acıbadem Hastanesi Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Tülin Uygur'un verdiği bilgiye göre, mantar hastalıklarının en belirgin özelliklerinden biri de kolay bulaşması. Bu da korunmak için dikkatli davranmanın önemini artırıyor. Mantarların cinslerine göre hayvanlardan, topraktan ve doğrudan doğruya hasta insandan hastalık alınabiliyor. Kişiden kişiye bulaşma ya doğrudan doğruya cilt teması veya aynı eşyanın kullanılmasıyla oluyor. Özellikle terlik, ayakkabı ve çorap gibi giysiler mantarı taşıyor. Hamam, banyo, plajlar, saunalarda kolayca bulaşıyor.

Vücuda yerleşen mantar hastalıkları, iç içe geçmiş halkalar, kepeklenen ufak su kabarcıkları bulunan kırmızı lekeler şeklinde görülüyor. Vücuttaki hafif kaşıntılar da mantar hastalığının belirtileri arasında yer alıyor. Vücuda yerleşen ve 'sam yeli' olarak bilinen hastalık da aslında bir mantar hastalığı. Ama bu hastalığa yol açan mantarlar gövde, sırt, kollarda kırmızı, kahverengi ya da beyaz lekeler şeklinde görülüyorlar.

Ayakları seviyor

Mantarlar cinsel organlara da yerleşebiliyor. Bunun en belirgin yakınması kaşıntı. Mantar hastalıkları vücutta belli bölgelerde daha çok ortaya çıkıyor. Ayak tabanı, parmak araları ve tırnaklar mantarların severek yerleştikleri bölgeler. Özellikle ayak tırnaklarında daha sık görülüyor. Mantar hastalığı olan tırnaklar, kalın, kirli sarı kahverengi bir renkte, kolay kırılabilir bir görünüm alıyor. Yüksek yoğunlukta mantar sporları içerebilecek yüzeylerde yani halı döşeli zeminler, banyo, duş, jimnastik salonları, soyunma odaları, yüzme salonları, hamamlar gibi yerlerde çıplak ayakla gezmeyin.

Mantarların tedavisi için ilk adım mantarın yerinin ve tipinin saptanması. Tedavinin şekli buna göre belirleniyor. Ağızdan alınan haplar ve dışardan sürülen kremlerle tedavi edilebiliyor. Tedavide kişisel bakım da önem taşıyor. Deri temiz ve kuru tutulmalı. Ciddi ve uzun süreli enfeksiyonlarda hekime başvurulmalı. Tedavi edilmediği zaman üzerinde bakterilerin üremesiyle ikincil bakteriyel enfeksiyonlar gelişebilir.

Bir küçük hatırlatma daha yapalım: Deniz ve havuz genital mantarların bulaşmasına yol açmaz. Ancak ıslak mayoyla oturmak uygun ortam hazırlayabilir.

Hürriyet / Mesude Erşan
Yayın tarihi: 05.07.2005
835
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.