Sağlık

Ne yersen ye, az ye!

Ne yersen ye, az ye!

Optimal Sağlık Konferansı İstanbul Pera Palas'ta düzenlendi. Konferansa katılan anti-aging uzmanları 'az yemenin' ve egzersizin önemini vurguladı.

Sağlıklı yaşamda yeni bir kavram: Optimal Sağlık (en azından benim için!). Mümkün olabildiği kadar uzun süre sağlıklı yaşayabilmek anlamına geliyor. Kronos, bunu sağlayabilmek için Amerika'da araştırmalar yapan özel bir klinik. Türkiye'de de Kalamış Medikal Kliniği'yle Kronos Enstitüsü optimal sağlığı korumak amacıyla 'Opsa-Kronos Optimal Sağlık Kliniği' adında bir klinik açtılar. Hemen ardından da 29 Mayıs'ta, Pera Palas'ta '1.Optimal Sağlık (Anti-Aging) Konferansı'nı düzenlediler. Konferansa, Kronos Enstitüsü'nün uzman hekimleri Christopher B. Heward ve Mitchell Harman katıldılar.
Dr. Harman, erkek ve kadın hormonlarının yaşlanmaya etkisini anlattı. Benim ilgimi özellikle Dr. Heward'ın anlattıkları çekti. Çünkü gerçekçi ve uygulanabilir buldum. Dr. Heward, uzun yıllar insanların beslenme alışkanlıkları üzerinde çalışmış. Aslında 'genellemelerden' kaçınıyor. Çünkü her insanın yaşlanma sürecinin farklı olduğunu söylüyor. Bunun için de Kronos'ta, kişiye özel beslenme ve egzersiz programları çıkarılıyor. Dr. Heward, 'diyet'in iyi bir fikir olmadığını, çünkü başlangıcı ve sonu olduğunu, 'beslenme'nin ise iyi fikir olduğunu; çünkü bir yaşam şekli halini alabileceğini vurguladı. Ne yememiz gerektiğini söylemese de, ne kadar yememiz gerektiğini söyledi: Yüzde 35 karbonhidrat (meyve, sebzelerden), yüzde 30 protein (balık, tavuk, yumurta...), yüzde 35 yağ (et, balık, zeytinyağından). Özellikle de AZ YİYİN diye vurguladı... Egzersize gelince... Haftada 3 kez kardiyovasküler ve ağırlık kaldırarak çalışmanın ideal olduğunu belirtti. Sonuç olarak da 'Bazı yeni teknolojilerden yararlanıp yaşlanmayı yavaşlatabiliriz, ama unutmayın ki, hiçbirimiz sonsuza kadar yaşamayacağız!'diyerek konuşmasını bitirdi.

Türkiye'deki optimal sağlık çalışmaları

Opsa-Kronos Optimal Sağlık Kliniği, kozmetik uygulamalar sonucu elde edilen güzel görünümle, sağlıklı ve uzun yaşamın iç içe kavramlar olması nedeniyle, optimal sağlık dalında yeni hizmetler sunuyor. Bu amaçla Kronos Kliniği (Kronos Optimal Health Center-ABD- Arizona) ile aralarında bir anlaşma imzalamışlar. Optimal sağlık ya da sağlıklı yaşama bilimi diye adlandırılan anti-aging programındaki tek hedef, hastalıklara yakalanma risklerini tespit etmek ve bu riskleri azaltarak optimal sağlığı yakalayabilmek. Peki bunu nasıl yapıyorlar? Bunun için kişileri geniş kapsamlı medikal testlerden ve analizlerden geçiriyor, sonuçlarına göre kişiye özel beslenme ve egzersiz programları hazırlıyorlar. Ayrıca alışkanlıklarınızı da gözden geçirerek optimal sağlığı elde etmeye ve yaşam boyu devam ettirmenize yardımcı oluyorlar.

Kronos Kliniği nedir?

Kronos Kliniği, Kronos Optimal Sağlık Bilim Kuruluşu'nun bir kolu. Bu kuruluş, özel bir enstitü olan, Kronos Longevity Araştırma Enstitüsü'nün (KLRI) bilimsel çalışmalarından faydalanıyor. Enstitüde, yaşlanmaya bağlı olarak ortayla çıkan hastalıkların önlenmesine, insan sağlının daha uzun ve sağlıklı olmasına yönelik, genetik ve klinik araştırmalar yapılıyor. Araştırmaların yapıldığı Kronos Laboratuvarı ise Johns Hopkins Tıp Fakültesi'nin kalite onayı verdiği dünyadaki tek ve ilk özel laboratuvar.
Yayın tarihi: 13.06.2003
1207
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.