Sağlık

'Nargile akciğer fonksiyonlarını yüzde 30 azaltıyor'

'Nargile akciğer fonksiyonlarını yüzde 30 azaltıyor'

Nargile içenler arasında "Nargile içeni köpek ısırmaz, evine hırsız girmez", "Şeytanın insanları kandıramadığı tek yer nargile kahveleri" inancı yerleşse de nargilenin insan sağlığına zarar verdiği, yapılan araştırmalarda ortaya çıktı.

Eskiden orta yaş ve üzerindeki erkekler arasında yaygın olan nargilenin genç müdavimleri de artıyor. "Muhabbet fokurtusu" ya da "zamansızların içeceği" olarak da nitelendirilen nargilenin tutkunları saatlerce sadece keyif almıyor, vücutlarına zarar da veriyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oğuz Kılınç, nargilenin sigara kadar sağlığa zararlı olduğunu söyledi.

Araştırmalarla kanıtlandı

Nargileyle ilgili aynı bölümden Prof. Dr. Eyüp Sabri Uçan, Yrd. Doç. Dr. Göksel Kıter ve Uzm. Dr. Emel Ceylan ile araştırma yaptıklarını bildiren Oğuz Kılınç, İzmir'de nargile kullanan 397 kişinin, akciğer fonksiyonları yönünden araştırıldığını belirtti. Kılınç, çalışma sonucunda nargile içenlerin akciğer fonksiyonlarının hiç tütün kullanmayanlara göre yüzde 30 düzeyinde azaldığını saptadıklarını söyledi.

Nargilenin yanı sıra sigara da kullananların akciğer fonksiyonlarındaki bozulmanın daha da arttığını anlatan Kılınç, nargileyle sigarayı birlikte kullananların akciğer fonksiyonlarının, hiç tütün kullanmayanlara göre yüzde 40 daha azaldığını bildirdi. Kılınç, "Bu çalışmanın da gösterdiği gibi, tütünün her kullanım şekli ve her dozu, insan sağlığına zarar veren bir maddedir. Her türünün kullanımından uzak durulmalıdır" dedi.
Yayın tarihi: 04.12.2003
1269
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.