Sağlık

Müzik seçiminiz kişiliğinizi ele veriyor

Müzik seçiminiz kişiliğinizi ele veriyor

Müzik seçimimizin kişiliğimizi ele verdiğini söyleyen yeni bir araştırmaya göre dinlediğimiz müzik bize ve çevremizdekilere karakterimiz hakkında çok şey söyleyebiliyor.

Hangi müziği dinlemek hoşunuza gidiyor? Blues mu, Jazz mı, klasik mi yoksa pop müzik mi? Araştırmacılar seçtiğimiz müzik türüne göre zeki, anlayışlı ya da liberal görüşlü olabileceğimizi belirtiyor.

Kişilik ve Sosyal Psikoloji dergisinin son sayısında çıkan rapora göre Country ve dinsel tema ağırlıklı müzik dinleyicileri neşeli, sosyal, güvenilir ve örf-adetlerine bağlı kişiler. Alternatif ve heavy metal müzik dinleyicileri ise aktif, meraklı ve risk almaya eğilimliler.

Rap, hip-hop ve dans müzik meraklıları ise tutucu fikirlerden uzak duran ve herkesle kolay anlaşan sosyal tipler.

Austin Teksas Üniversitesinde psikolog olan Dr. Peter J. Rentfrow araştırmada ortaya çıkan sonuçların partilerde tanışan insanların birbirlerine dinledikleri müzik türlerini ve müizk gruplarını sormalarının nedenini anlamamıza yardım edeceğini söyledi ve devam etti "Kişi bu sorusuna aldığı cevapla karşısındaki kişinin nasıl bir kişiliğe sahip olduğunu dolayısıyla onunla arkadaş olup olamayacağını anlıyor".

Rentfrow araştırmada ortaya çıkan bu sonuçların sadece arkadaşlık kurmak için değil aynı zamanda pazarlama konusunda da etkili olduğunu ekledi. Örneğin reklamcılar reklamı yapılan ürünü belli bir grup insana satmak için müziği bir araç olarak kullanıyorlar.

"Alıcı kesimi müzik zevklerine, sosyo-ekonomik durumlarına ve yaşlarına göre ayırabiliyoruz".

Rentfrow ve Teksas'lı mesletaşı Dr. Samual D. Gosling müzik seçimiyle kişilik arasındaki ilişkiyi araştırmak üzere 3500 öğrenci üzerinde altı araştırma gerçekleştirmiş. Bu araştırmada öğrencilerin müziğe bakış açıları ve kavramsal yeteneklerini incelemişler.

Bu çalışmalarının sonucunda da karakterin, bakış açısının ve kavram yeteneğinin müzik seçiminin oluşumunda büyük rol oynadıüını görmüşler.
Yayın tarihi: 10.06.2003
619
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.