Sağlık

Mutluluk için sarılın

Mutluluk için sarılın

Kucaklaşma terapisiyle sağlıklı insanın daha sağlıklı, mutlu insanın daha mutlu olabileceğini biliyor musunuz? "Kucaklaşma Terapisi" adlı kitap, kucaklaşma biçimlerini ciddiyet ve şirinlik senteziyle sunuyor.

Zihin sağlığı eğitimcisi Kathleen Keating tarafından yazılan ve Dharma Yayınları'ndan çıkan kitapta, sıradan bir şey olarak gördüğümüz kucaklaşmanın kalp merkezli biçiminden, sandviç gibi olanına kadar pek çok ilginç tipi tanıtılıyor. İşte kucaklaşma biçimleri:

Ayı kucaklaması (Sımsıkı sarılma):

Kucaklayanlardan bir tanesi genellikle diğerinden daha iri ve uzundur. Uzun olan kişi dik durabileceği gibi kısa olana doğru hafifçe eğilebilir ve kollarını diğerinin omuzlarına sımsıkı sarar. Bu kucaklaşma sırasında hissedilen duygular ılık, destekleyici ve güvenlidir.

A şeklinde kucaklaşma:

Birbirinizle yüz yüze gelecek şekilde durun. Kollarınızı birbirinizin omzuna koyun. Başlarınızın yan tarafları birbirine değsin, bedenleriniz, alt kısmı birbirine değmeden öne eğilin. Bu tür bir kucaklaşmanın altındaki duygular nazik bir ilgi ve tarafsız bir sıcaklıktır.

Sandviç kucaklaşması:

Üç kişinin uygulayabileceği bir kucaklaşma türüdür. İki kişi birbirine, aradaki üçüncü kişi ise yandaki iki kişiden birine bakar. Yanda duran iki kişi bel seviyelerinden birbirleriyle kucaklaşırlar, arada olan kişiyse bellerine sarılır. Bu kucaklaşma güven duygusu verir.


Duygunuzu ele verin

• Kalp merkezli kucaklaşma: İki kişinin karşı karşıya gelip doğrudan göz teması kurmasıyla başlar. Ardından kollarını birbirlerine dolarlar. Başlar birbirine değer ve bedenleriyle temas halindedir. Kalp atışları hissedilir. Kopması zor, ilgi, şefkat dolu, içten, destekleyici güçlü duygular hissettirir.

• Yakalayıp sımsıcak kucaklamak: Bir taraf diğerine doğru koşar ve sımsıkı sarılır. Bu tür bir kucaklaşmaya sevgi dolu bir şaşkınlık eşlik eder. Bir güvenlik notu; çarpışmalara dikkat edin, iki kişinin de güçlü bir şekilde sarılmaları biraz can yakıcı olabilir.

• Yanak yanağa sarılma: Eğer her iki taraf da oturuyorsa rahat bir şekilde birbirinize dönün ve yanaklarınızı birbirinize değdirin. Bu kucaklaşma nezaket, yumuşaklık gibi duyguları açığa çıkarır.
Yayın tarihi: 08.04.2002
829
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.