Sağlık

Multiple Skleroz' a Erken Tanı

Multiple Skleroz' a Erken Tanı

ABD`de yapılan bir araştırmada, MRI beyin tarama cihazının, Multiple Sclerosis (MS) hastalığını ilk safhasında saptayabildiğini gösterdi.

New England Journal of Medicine`ın son sayısında yayınlanan araştırma, MS hastalığı olduğundan şüphelenilen 71 gönüllü üzerinde 18 yıl süreyle yapıldı.

1984`te başlatılan araştırmaya katılan 50 kişiden yüzde 88`inin, MRI görüntülerinde başlangıçta anormal bir durum ortaya çıktı ve bu durum yıllar içinde ilerleyerek devam etti. Gönüllülerden 21`nin MRI görüntülerinde başlangıçta hiçbir anormallik yoktu ve bunlardan yalnızca yüzde 19`unda daha sonra MS görüldü.

Londra`daki Nöroloji Enstitüsü`nden Peter Brex başkanlığında yapılan araştırmada, beyindeki anormalliklerin derecesini ölçmek için kullanılan MRI`ın "gelecekteki hastalık riskini ortaya çıkarmada" yardımcı olacağı belirtildi.

Bununla birlikte, tedavi kararı alınırken MRI görüntülerinin kullanılmasına karar vermek için, bu konuda daha çok araştırma yapılması gerektiğine dikkat çekildi.

MS`in nedeni bilinmiyor ve her bin kişiden birinde görülüyor.


Not: Bu hastalık için ayrıntılı bilgiye arama motorumuzdan ; "Multipl Skleroz" yazarak ulaşabilirsiniz.
Yayın tarihi: 09.04.2002
705
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.