Sağlık

Müjde! SARS'ın virüsü bulundu!

Müjde! SARS'ın virüsü bulundu!

Dünyanın gözü Akut Solunum Yetersizliği Sendromu'nun (SARS) üzerine çevrilmişken, Almanya, Hong Kong ve Singapur'daki bilim adamları ait olduğu virüs familyasını belirlediler.

İki hastadan alınan örnekler, kızamık, kabakulak gibi hastalıklara yol açan 'paramyxovirus' grubuna işaret etti.

SARS'ın virüsünün bulunması, bu ölümcül hastalığa karşı aşı umudu doğurdu. Dünya Sağlık Örgütü (WHO)10 yıldan bu yana ilk kez bir salgın hakkında dünyayı uyardı ve Asya dışında da hastalığın yayıldığının kesinleştiğini vurguladı.

WHO, 'Zatürreenin nedeni ve en iyi tedavi konusunda bir sonuca varmak için henüz çok erken. Uçak yolcularıyla bulaşıyor olabilir' dedi. Tayland Hava Yolları özel maskeler, Vietnam'daki bazı havayolları da anti-bakteriyal sprey dağıtıyor. Grip belirtileri olan bazı uçak yolcuları ise geri çevriliyor.

SARS'a doktor kurban
Katil zatürreenin son kurbanlarından biri Hanoi Fransız Hastanesi'ndeki doktor oldu. Fransız doktor, zatürreeden ölmüş Amerikalı işadamını tedavi etmişti. Salgının bulaştıkları ve kurbanlarının sayısı da hızla artıyor.

Çin'in güneyinde geçen Kasım ayında ilk ölümcül vakanın ardından Hong Kong ve Vietnam'dan sonra Kanada'dan Slovenya'ya, Almanya'dan Japonya'ya atipik zatürree dünyaya korku salıyor.
Yayın tarihi: 21.03.2003
631
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.