Sağlık

Muayene ve tedavi hizmetlerinden yararlanma esasları

Muayene ve tedavi hizmetlerinden yararlanma esasları

Emekli ve malüllerin eşleri ya da bakmakla yükümlü oldukları kişiler, kamu görevlerinde ya da sigortalı işlerde çalıştığı veya başka Sosyal Güvenlik Kuruluşlarından emekli aylığı aldığı takdirde, Emekli Sandığı'nın sağlık hizmetlerinden yararlanamayacak.

Maliye Bakanlığı'nın konuya ilişkin yönetmeliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Yönetmelikle, Emekli ve malüllük aylığı bağlanmış olanlar, bunların kanunen bakmakla yükümlü kimseler ile dul ve yetim aylığı alanların, Emekli Sandığı'nın muayene ve tedavi hakkından yararlanma esasları belirlendi.

Yönetmelik, emekli ve malül aylığı alanlarla kanuni yakınları ve dul ve yetim aylığı alanların, resmi ve özel sağlık hizmetlerinden yararlanmalarının usul ve esaslarını, sağlık karnelerinin düzenlenme ve geçerlilik şartlarını, sağlık hizmetlerinden yararlananların masraflarının tespit, kayıt ve ödeme şekillerini düzenliyor.

Yönetmelik uyarınca, kanunen muayene ve tedavi hakkından, emekli, malüllük aylığı alanlar, dul ve yetim aylığı alanlarla, emekli ve malüllük aylığı alanların eşleri, genel olarak 18, orta öğrenim yapıyorlarsa 20, yüksek öğrenmide 25 yaşını doldurmamış ve evli olmayan kız ve çocukları, evli olmayan ve yardım edilmediği takdirde muhtaç duruma düşecek kız çocukları, yaş şartına bakılmaksızın malul ve muhtaç erkek çocuklarıyla, yardıma muhtaç anne babaları yararlanacak.

Yönetmelik, 3292 sayılı kanunla Vatani Hizmet Tertibinden maaş bağlananların yalnız kendilerinin, ölümleri halinde aylık bağlanan dul ve yetimleriyle, milletvekillerinin ve dışardan atanan bakanların ölümleri halinde Sandıkça aylık bağlanan ana-babalarının da, muayene ve tedavi hakkından yararlanmalarını da öngörüyor. Emekli ve malül alanların eşleri ya da bakmakla yükümlü bulundukları kişiler ise kamu görevlerinde ya da sigortalı işlerde çalıştığı veya başka Sosyal Güvenlik Kuruluşlarından emekli aylığı aldığı takdirde, Emekli Sandığı'nın sağlık hizmetlerinden yararlanamayacak.

Yönetmelik, yayımı tarihinde yürürlüğe girdi.
Yayın tarihi: 08.09.2003
1078
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.