Sağlık

MS konusunda müjdeli haber İtalya'dan geldi!

MS konusunda müjdeli haber İtalya'dan geldi!

İtalyan bilimadamları, fare beynindeki kök hücrelerle felçli fareleri iyileştirmeyi başardılar. Uzmanlar tedavi sonucunda farelerin sağlık durumlarının önemli derecede düzeldiğini söyledi.

Nature dergisindeki habere göre, bir çeşit Multiple Skleroz (MS) hastalığı olan farelere beyin kök hücresi enjekte edildi. Bu hücreler hasar gören bölgelere giderek, burada yeni sinir hücrelerinin oluşmasını sağladılar.

Milano´daki San Raffaele Hastanesi´nde görevli bilim adamları Gianvito Martino ve Angelo Vescovi, yapılan tedavi sonucunda farelerin sağlık durumlarının önemli derecede düzeldiğini söylediler.

İnsanlarda görülen MS hastalığında olduğu gibi farelerin de merkezi sinir sisteminin zarar gördüğünü belirten bilim adamları, tedavi sonucunda 70 farenin üçte birinin arka bacaklarındaki felcin iyileştiğini, diğer farelerin de sağlık durumunun görülür biçimde düzeldiğini ifade ettiler.

ABD´deki Stanford Üniversitesi´nde görevli nörolog Lawrence Steinman, 'Bu, iyimser olmak için bir neden' yorumunda bulundu. Dünyada bir milyona yakın insan MS hastası.
Yayın tarihi: 17.04.2003
876
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.