Sağlık

Misvak kullanmak çözüm değil

Misvak kullanmak çözüm değil

Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nurgün Bıçakçı, diş temizleme aracı olarak kullanılan misvakın hijyenik olmadığını, mikroorganizma ürettiğini bildirdi.

Prof. Bıçakçı, misvak ağacının yeni sürgünlerinden kesilerek elde edilen misvakın bir dal parçası, bir tahta olduğunu belirtti.

1500 yıl önce, Avrupa`da yaşayan insanların ağızlarını, parfümle kokulardan arındırdığı bir dönemde, Arabistan yarımadasında diş temizliği için misvak kullanılmasının önemli olduğunu kaydeden Prof. Dr. Nurgün Bıçakçı, şu bilgileri verdi:

"Ancak, günümüzde diş sağlığı önemli bir konu haline geldi. Vatandaşlarımızın diş temizliği için pazarlardan veya aktarlardan aldıkları misvakın, gerçek anlamda diş temizleyicisi olması mümkün değildir.

Şekil olarak liftleri ve uçları yuvarlatılmış, kıl özelliği var ama hijyenik değil, mikroorganizma üretiyor. Dişlerini kaybetmek isteyenler misvak kullanmaya devam edebilirler. 21. yüzyılda misvak tartışmasını lüzumsuz görüyorum."

Nurgün Bıçakçı, her türlü özelliğe sahip diş fırçalarının da en fazla 3 ay kullanılması gerektiğini söyledi. Diş sağlığı eğitiminin ilkokullarda ders olarak okutulması gerektiğini kaydeden Bıçakçı, "Çocukların, velilerin ve öğretmenlerineğitimi çok önemli. Türkiye`de ağız ve diş sağlığı hastalıklarını bilgilendirerek, bilinçlendirerek azaltabiliriz" dedi.

Yayın tarihi: 28.01.2003
1312
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.