Sağlık

Mimikler çocukların konuşmasını etkiliyor

Mimikler çocukların konuşmasını etkiliyor

ABD'nin Bloomington kentindeki Indiana Üniversitesi'nde görevli bilim adamı Meredith West, çocukların konuşmayı öğrenirken sadece duyduklarını tekrar etmediklerini, en çok tepki aldıkları kelime ya da ses kombinasyonlarını tekrarladıklarını söyledi.

Meredith West ve çalışma arkadaşları, 8 aylık bebekler ve anneleriyle yarım saat süren deneyler yaptılar.

Araştırmaya katılanları 2 gruba ayıran bilim adamları, 1. gruptaki annelere bebeklerinin çıkardıkları seslere gülümseme, yaklaşma ve dokunma olarak tepki vermelerini istediler. 2. gruptaki annelerden de bebeklerine aynı şekilde davranmaları istendi.

Böylece her iki gruptaki bebekler annelerinden aynı ilgiyi gördü, fakat 2. gruptaki bebekler, bu yakınlığı çıkardıkları seslerden bağımsız olarak gördüler.

Deney sırasında yapılan ses kayıtlarından, 1. gruptaki bebeklerin daha çok ses çıkardığının tespit edildiğini söyleyen West, annenin tepkisinin motivasyon olarak algılandığını tahmin ettiklerini kaydetti. West, kuşların da ötmeyi benzer şekilde öğrendiğini belirterek, yavru kuşların çeşitli ses kombinasyonlarını denediklerini ve en fazla tepki aldıkları ses kombinasyonlarını tekrarladıklarını ifade etti.

Araştırmaya ilişkin makale, 'Proceedings of the National Academy of Sciences' dergisinde yayımlandı.
Yayın tarihi: 04.06.2003
645
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.