Mahmure

Sağlık

Genel Sağlık

Mikroplar antibiyotiklerle direnç kazanıyor

Mikroplar antibiyotiklerle direnç kazanıyor

Genellikle gelişmekte olan ülkelerde toplam ilaç tüketiminde birinci sırada yer alan antibiyotikler, sık ve yanış kullanım nedeniyle etkisini yitirmeye başlıyor.

Dünya Sağlık Örgütü'nün(WHO) hazırladığı, "Antimikrobiyal direnç" konusunu değerlendiren rapora göre, 20. Yüzyıl`da antimikrobiyal ajanların (antibiyotikler veilişkili ilaçlar) bulunuşuyla enfeksiyon hastalıklarının sebep olduğu tehlikenin önemli ölçüde azaldığı, bu "mucize ilaçların" kullanımıyla beslenmedeki gelişmeler birleştiğinde, sıklıkla ölümcül, tedavisiz ve yaygın olan hastalıklardan kaynaklanan ölüm oranında büyük düşüş yaşandığı belirtiliyor.

Ancak bu kazançların, şu anda yeni bir gelişmeyle tehlikeye atıldığı vurgulanan raporda, bu tehlikenin, "ucuz, etkili, ilk-tercih olan ilaçlara karşı dirençli mikropların ortaya çıkıp yayılması" olduğu ifade ediliyor.

Rapor, sıtma, anti-hıv gibi hastalıklarda kullanılan antibiyotik ilaçlara karşı ortaya çıkan direnci "endişe verici" olarak nitelendiriyor. Rapora göre, hastalıklara yol açan solunum yolu enfeksiyonları, menenjit, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve hastane kaynaklı enfeksiyonlar gibi bakteriyel enfeksiyonlar, aynı zamanda antimikrobiyal direnci ortaya çıkarıyor. Enfeksiyonların sayısının ve antibiyotik kullanımının artmasıyla, ilaçlara karşı direnç görülme sıklığında da artış gözleniyor.

Uzmanlar; hastaların ilacı almayı unutmaları, kendilerini iyi hissetmeye başlamaları veya bir başka nedenle tedaviyi kesmeleri halinde, "mikroplara ölmek yerine adapte olmaları için ideal bir ortam yaratıldığı" vurguluyorlar.

Rapora göre, tedavide başarısızlığa neden olan dirençli mikropların yol açtığı enfeksiyonlar ve uzayan hastalık dönemi, daha büyük bir ölüm riski taşıyor. Tedavideki başarısızlıklar, aynı zamandaenfekte olma süresini de uzatarak, toplumdaki enfekte insan sayısını artırıyor.

Enfeksiyonlar ilk-tercih antibiyotiklere dirençli hale geldiğinde,tedavi çok daha pahalı ve bazen de çok daha fazla toksik etkisi olan ikinci, üçüncü kademe ilaçlarla yapılıyor.

Yayın tarihi: 21.01.2003
643
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.