Sağlık

Migrenin çaresi neşter mi?

Migrenin çaresi neşter mi?

Migren ağrısına neden olan kasları ameliyatla alınan hastalar sonuçtan mutlu...

100 hastada migrene neden olan kaslar botoksla tespit edildi, sonra da ameliyatla alındı.

Ameliyat sayesinde hastaların yüzde 92'sinde migrenin sıklığı ve şiddeti azalmış, yüzde 35'inde migren tamamen ortadan kalkmış.

ABD'de yaklaşık 100 hasta üzerinde yapılan bir araştırmada, yüzdeki kırışıklıkların giderilmesinde kullanılan botoks iğnesiyle alındaki ve kafanın arkasındaki bazı kasları felce uğratan araştırmacılar, bu yolla hangi kasların migrene neden olduğunu ortaya çıkarmış, sonra da sorunu ameliyatla 'kökten' halletmişti.

Araştırma ekibinin başı, Case Western Üniversitesi'nden Dr. Bahman Guyuron, "Ameliyattan önce hastalarım çok zor bir hayata sahip olduklarını, verimli çalışamadıklarını ve aileleriyle zaman geçiremediklerini söylüyordu. Artık rahatlar" dedi.

Tedaviden önce migren hastalarının ağrı yüzünden ayda ortalama 4.4 gün işe gidemediği, ameliyattan sonra rakamın 1.2 güne düştüğü açıklandı. Migrenin, belli kasların sinirleri sıkıştırması nedeniyle olduğu sanılıyor.
Yayın tarihi: 02.01.2005
844
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.