Sağlık

Migreni olanlara yasak listesi

Migreni olanlara yasak listesi

Migren ağrısının yüzde 20'sinin bazı yiyeceklerden kaynaklandığını bildiren uzmanlar şarap, bira, eski kaşar, kafein, çikolata, kuruyemiş, pizza ve soğuk yiyeceklerden uzak durulmasını öneriyor.

Hastalara dayanılmaz başağrıları yaşatan migrenin yüzde 20'sinin bazı yiyeceklerden kaynaklandığı bildiriliyor. Mayo Clinic Uzmanları migrenin 23 milyondan fazla Amerikalı'ya inanılmaz başağrıları yaşattığına dikkat çekiyor.

Uzmanlara göre bir migren ağrısı 4 saatten 72 saate kadar sürebiliyor. Migren ağrısına görme bozukluğu, mide bulantısı, kusma, kol ve bacaklarda uyuşukluk hissi, ışığa ve sese karşı duyarlılık eşlik edebiliyor. Araştırmalar, migren ağrılarının daha çok çevresel etkenler ve yaşam tarzında meydana gelen değişikliklerden kaynaklandığını ortaya koyuyor. Bu bağlamda ağrıların yüzde 20'sine bazı yiyecek ve yiyecek kombinasyonları yol açıyor.

Uzmanlar, migrenle bağlantılı olduğu düşünülen yiyecekleri şöyle sıralıyor: Alkol(özellikle kırmızı şarap ve bira); eski kaşar peyniri; kafein; çikolata; eskimiş, mayalı, turşu halindeki veya marine edilmiş yiyecekler; nitrik asit tuzunda muhafaza edilen etler; pizza; kuruyemişler; soğuk yiyecekler.
Yayın tarihi: 19.03.2003
2514
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.