Sağlık

Migreni olanlar ne yapmalı?

Migreni olanlar ne yapmalı?

Migren ataklarını tetikleyebilen çikolata gibi yiyeceklerden uzak durmalı ve aşırı çay, kahve tüketmemeli.

Migren pek çok kişinin yaşam kalitesini düşüren önemli bir rahatsızlık. Zonklayıcı tipte bir ağrı olarak tarif edilebilen migren, hava değişimi, alkol, açlık ve uzun süreli uykuya bağlı olarak görülebiliyor. Ayrıca aşırı kahve tüketimi, uykusuzluk, depresyon da etkili olabiliyor.

Migren daha çok kadınlarda görülmekle birlikte erkeklerde de migrene rastlanıyor. Migrenli hastalarda depresyon, panik atak, gerginlik, epilepsi gibi sorunlar daha sık görülüyor.

Aileden miras

Kadınların ortalama yüzde 18'inde erkeklerin yüzde ise 6'sında görülen migrende aile öyküsü de etkili. Migren hastalarının yaklaşık yüzde 70'inde ailede migren öyküsü bulunuyor. Araştırmalar migren ağrısı olan kişilerin ancak yüzde 50'sinin doktora başvurduğunu da göstermiştir.

Doktora danışmadan ilaç kullanmak son derece sakıncalıdır. Bu kişilerde yanlış ilaç kullanımına bağlı olarak daha sık kriz yaşandığı ve tedavinin zorlaştığı belirlenmiştir.

Çikolataya hayır!

Bazı yiyecekler de migreni tetikleyebileceğinden. beslenme şekline dikkat etmek gerekiyor. Peynir migren ağrılarını arttırır. Açlık ve kan şekerinin düşmesi de migrene sebep olabilir. Migreni olan kişilerin çikolata ve vanilyalı yiyecekleri tüketmemesi, yeşil sebze ve tahıl ağırlıklı beslenmesi öneriliyor.

Migren sırasında mide bulantısı da görülebilir. Başa soğuk kompres uygulamak, baş ve boyun masajı, sessiz ve loş ışıklı bir yerde dinlenmek migren atağının etkilerini yavaşlatabilir.
Yayın tarihi: 15.01.2007
934
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.