Sağlık

Migren tedavisinde sıradışı bir yöntem

Migren tedavisinde sıradışı bir yöntem

Migren ağrısı çeken ama bunu basit bir baş ağrısıyla karıştıran, ve ağrı kesici alarak ağrısını geçirebileceğini düşünen çok kişi var. Ancak migren farklı bir tedavi gerektiriyor. O yöntemlerden biri de botoks.

Güncellenme tarihi:
Dayanılmaz ağrılar yaşanmasına rağmen, tedavi olacağına inanmayan bazı hastalar bir uzmana başvurmaktan kaçınıyorlar. Oysa tıbbi yöntemler, şiddetli ağrılar nedeniyle sıkıntı yaşayanların umudu haline geliyor. Botoks bu yöntemlerden biri. Acıbadem Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Acıbadem Maslak Hastanesi Başağrısı Polikliniği hekimlerinden Dr. Elif Ilgaz Aydınlar, genellikle estetik amaçlı kullanıldığı kanısı yaygın olan botoksun baş ağrılarının tedavisinde de kullanıldığını vurguluyor. Dr. Elif Ilgaz Aydınlar, botoksun başağrısı tedavisinde yeri ve baş ağrıları hakkındaki soruları yanıtladı: Neden kadınlar ağrılardan daha çok mağdur oluyor? Bunun nedeni tamamen hormonlar. Kadınların vücudundan östrojen salgılanması durunca, ağrılar da azalıyor. Bu duruma yol açan etken, özellikle menopoz dönemiyle birlikte östrojenin kaybolması. Menopoz, ağrılardan uzaklaşmak anlamına da geliyor. Migren bazı hastalarda sadece adet döneminde tetiklendiğini görüyoruz. Bu dönemde hormon seviyesindeki ani değişiklikler, ağrı oluşumuna neden olabiliyor. Başağrısı polikliniğinde neler yapılıyor? Burada hastalarımıza baş ağrısının tedavisinde farklı seçenekler sunuyoruz. Hedefimiz müzmin baş ağrısı çekenlerin yaşam kalitesini artırmak, takiplerini planlı hale getirmek, tedavilerini etkinleştirmek... Pek çok kişi baş ağrısını gidermek amacıyla çok sayıda ağrı kesici kullanıyor. Bazıları tedavisi olmadığını bile düşünüyor. Her gün bu derdi çektikleri için hem iş hayatı, hem de sosyal hayatı bozuluyor. Baş ağrısı çekenler büyük bir hasta grubunu oluşturuyor. Toplumda sık görülen gerilim tipi, küme tipi ve migren ağrılarının giderilmesine yönelik özelleştirilmiş tedavi planları hazırlıyoruz. Bu ağrı türleri kadın ya da erkekte farklı oranlarda görülüyor. Gerilim tip ağrıların özellikleri neler?  Toplumda en sık gördüğümüz gerilim tipi dediğimiz ağrılar ve kadınlarda sık ortaya çıkıyor.  Bu ağrılar başı çember gibi çeviriyor, genellikle günün ilerleyen saatlerinde görülüyor.  Çoğu zaman kafada basınç hissine neden oluyor.  Ağrı kendiliğinden de geçebiliyor.  Ağrı stresle tetiklenebiliyor. Gerilim tipi ağrılarının tedavisi nasıl yapılıyor? Gerilim tipi baş ağrısının tedavisinde anti depresan ilaçların etkili olduğunu görüyoruz. Uygun süre ve dozda verilen bu ilaçlarla gerilim tipi baş ağrılarının sıklığı, süresi ve şiddeti azaltılabiliyor. Erkeklerde sık görülen bir ağrı türü var mı?  Küme baş ağrıları erkeklerde daha sık görülen bir ağrı türü.  Sıklıkla kışa geçerken, mevsim dönümlerinde ortaya çıkıyor.  Ağrı, 4 ila 8 hafta arasında sürüyor.  Çoğunlukla gözün çevresinde ortaya çıkıyor. Göz yaşarması, gözde kanlanma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı eşlik edebiliyor.  Ağrı çok şiddetli seyrediyor. Kişi ağrı esnasında huzursuz ve hareket halinde.  Bu ağrının özelliği, günün belirli saatlerinde ortaya çıkması ve 90 dakika kadar sürmesidir.  Küme baş ağrısından mağdur olan hastalarda çoğu ağrı kesici etki yapmıyor. Migren tedavisi nasıl yapılıyor? >>>
Yayın tarihi: 03.03.2010
2830
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.