Sağlık

Migren hakkında bilmedikleriniz

Migren hakkında bilmedikleriniz

Entelektüel faaliyetleri yüksek insanların hastalığı olarak da nitelendirilen migren kadınlarda daha sık görülüyor.

Baş ağrılarının pek çok nedene bağlı olduğunu belirten uzmanlar, ağrı kliniğine başvuran hastaların 1/3'ünde migren, 1/3'ünde gerilim baş ağrısı, 1/3'ünde de her ikisinin arasında kalan değişik tip baş ağrıları görüldüğünü vurguluyorlar.

Ağrıyı başlatıcı faktörler muhtelif
Damarların sıkışması sonucu aşırı gerginleşip çevresindeki duyarlı sinirleri harekete geçiren migrende ağrıyı başlatıcı faktörler şöyle sıralanıyor:

.Hormon değişiklikleri, özellikle östrojenin azalması, ilaç kullanımı, aşırı açlık, sigara ya da alkol kullanımı migreni başlatan nedenler arasında ilk sırayı alıyor.

.Stres, yorgunluk, parlak ya da patlayan ışıklar, yükseklik ve hava değişimi de migreni etkileyen faktörlerden.

.Eski peynir, tütsülenmiş et, sirke ve çikolata gibi bazı yiyeceklerin de migren ağrılarına yol açtığı öne sürülüyor.

Şiddet ve süresi değişiyor
Migren tipi baş ağrılarının özellikleri arasında, tekrarlayıcı olması, her krizde şiddet ve süresinin değişim gösterebilmesi geliyor.

Diğer özellikleri arasında ise ağrının başın bir yanında başlaması ve zonklayıcı olması, ağrıya eşlik eden bulantı, kusma, iştah kaybı, ışık ve gürültüden rahatsız olunması, kalıtımsal özellikler göstermesi sayılabilir.

Yayın tarihi: 02.04.2007
1565
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.