Sağlık

Migren acısına karşı panzehir: akupunktur

Migren acısına karşı panzehir: akupunktur

Başağrısı deyip geçmeyin. Aşırı duyarlılık, huzursuzluk ve iştahsızlığı da beraberinde getiriyor.

Evliliklerde ise başağrısı adeta huzurun dinamiti. "Başım ağrıyor"la başlayan günün sonu gelmiyor. Eğer "migren" tanısı varsa ağrı günlerce devam edebiliyor. Gerek ağrı, gerekse her an ağrı olacağı beklentisi de insanı ağır bir strese sokuyor. Ondan kesin kurtuluş umudu ise akupunkturda. Migren tedavisinde akupunktur yüzde 85 gibi yüksek bir oranda başarı sağlıyor.

Alternatif tıp dalında önemli bir tedavi yöntemi olan akupunktur, Çin'de birçok hastalığın tedavisinde ve vücuttaki ağrıların giderilmesinde kullanılıyor. İnsanların en çok yakındığı hastalıklardan biri olan migren ve baş ağrısında akupunktur uygulaması son yılarda oldukça yaygınlaştı. Yapılan bir araştırma sonucunda akupunkturla tedavi gören migren hastalarının yüzde 85'inin tedavi gördüğü ortaya çıktı. Baş ağrısında kullanılan ilaçlarının yan etkileri de insanları akupunktura yönlendiriyor.

Baş ağrısı kafadaki ağrıya duyarlı yapıların uyarılması, çekilmesi veya basınç altında kalmasından kaynaklanıyor. Bu nedenle başağrısı bir hastalık değil bir bulgu. Uzmanlar başağrısı ile müracaat eden bir hastada, öncelikle ağrının kaynağının ne olduğunun saptanması gerektiğini söylüyorlar. Dr. Nermin Sezgin Günaydın şiddetli baş ağrılarının evlilikleri olumsuz yönde etkilediğini anlatıyor. Huzura dinamit fırlatan bir başka hastalık da migren. Nedeni tam olarak bilinmemekle beraber organik nedenli başağrıları sınıfında yer alan kalıtımsal geçişli, kafa içi ve dışı işlevsel dolaşım bozukluğuna bağlı bir ağrı çeşidi. Her yaşta görülmesine rağmen genellikle 10-20 yaşları arasında başlıyor ve kadınlarda erkeklerden daha sık görülüyor.
Başağrısı öncesinde, kısa süreli sıkıntı, aşırı duyarlılık, huzursuzluk ve iştahsızlık görülüyor. Bu bulgular ağrı ortaya çıkmadan kısa bir süre önce kayboluyor veya ağrı ile karışabiliyorlar. Ağrıların süresi 6 ile 36 saat arasında değişiyor. Sıklıkla uykuda başlıyor, fakat günün herhangi bir saatinde de ortaya çıkabiliyor. Ağrı sadece acı verici bir bulgu değil aynı zamanda kişinin günlük ve sosyal yaşamını da etkileyen bir durum. Gerek ağrı gerekse her an ağrı olacağı beklentisi kişiyi ağır bir stres altında bırakıyor hatta depresyona neden oluyor. Bu nedenle başağrılarını ciddiye almak önemli. Öncelikle ağrının nedenini saptamak gerekiyor

Migrende kesin çözüm

Son yıllarda akupunkturla migren tedavisi yöntemine olan ilgi daha da yükseldi. Dr. Nermin Sezgin Günaydın da Akupunktur tedavisi uygulayan doktorlardan biri. Pekin'de bulunan "Tradational Chinese Medicine and Farmakology" adlı üniversitede akupunktur eğitimi alan Günaydın, Akupunkturla migren tedavisinde yzde 85 gibi yüksek bir oranda ve uzun süreli başarı sağlandığını anlatıyor: "Başağrısı ile gelen bir hastada öncelikle ağrının hangi meridyen üzerinde olduğu dedeksiyon ve diğer muayene yöntemleriyle saptanıyor. Muayene sonucu kişiye özel noktalar belirleniyor ve genel noktalarla beraber tedavi planlanıyor."

1997'den beri akupunkturla ilgili çalışmalarına devam eden Dr.Nermin Sezgin Günaydın, ülkemizde de hızla yaygınlaşmakta olan bu tedavi biçiminin rağbet görmesinin en önemli nedenlerinden birisinin ilaçsız ve yan etkisiz olmasına bağlıyor. Dr. Günaydın, haftada bir veya iki kez olmak üzere en az 8 seanslık bir tedavinin uygulanması gerektiğini söylüyor. Akupunkturla başın "belası" ağrı ne kadar sürede geçer? Başarı oranı nedir? Ağrının şiddeti ve sıklığına göre değişmekle beraber haftada en az iki seans olmak üzere 10-15 seanslık bir tedavinin yeterli olduğunu söylüyor.

Adres: Egemen Sokak Nil Apt. A Blok No:20/2
Feneryolu Kadıköy Istanbul
Tel : 0216 345 98 91
Eposta: nerminsez@yahoo.com
Web: www.doga-med.com
Yayın tarihi: 19.10.2005
950
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.