Sağlık

Midenizdeki düşmanı tanıyın

Midenizdeki düşmanı tanıyın

Yetişkinlerin yüzde 86.2'sinde görülen Helicobacter Pylori (HP) bakterisi, mide kanserinin baş sorumlusu olarak gösteriliyor.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Anabilim Dalı Gastroenteroloji Kliniği'nde, Prof. Dr. Hayri Karaaslan ile Prof. Dr. Ali Özden tarafından yapılan araştırmada; gastrit, ülser ve mide kanseri, mide lenfomasının baş sorumlusu olan Helicobacter Pylori (HP) bakterisinin yetişkinlerde görülme oranı hesaplandı. Kliniğe başvuran 3 bin 128 kan donöründe yapılan HP testinde, yetişkinlerde ülser hastalığına neden olan HP pozitifliği yüzde 86.2 olarak tespit edildi.

Görülme oranı yüksek

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Özden, daha çok yetişkin erkeklerde görülen ülsere ve mide kanserine neden olan HP'nin, batı toplumlarında azalırken, Türkiye'de görülme oranının yüksek olduğunu söyledi. Bakterinin daha çok 2-10 yaşları arasında alındığını, çevresel faktörlerden bulaştığını belirten Prof. Dr. Özden, "Fakir ülkede doğmak, kötü sosyo-ekonomik koşullar, kalabalık aile, sağlıksız koşullarda yaşamak, su ve yiyeceklerin temiz olmaması gibi durumlar risk faktörünü artırır" diye konuştu. Özden, bu bulguların, Türkiye'nin sosyo-ekonomik geriliğini ve sağlıklı yaşam koşullarının olmadığını ortaya koyduğunu belirrti.

Tedavide başarı oranı yüksek

Prof. Dr. Ali Özden, kendisi ve diğer öğretim üyeleri Kubilay Çınar, İrfan Soykan ile yaptıkları çalışmalarda, klinikte uygulanan üçlü ilaç tedavisinin 2 hafta süreyle uygulanması halinde bakterinin yüzde 96 oranında yok edildiğini belirlediklerini söyledi. Özden, "ranitidine bizmut sitratlı" üçlüsünün, HP ile mücadelede ilk seçenek olması gerektiğini belirtti.

Yayın tarihi: 29.11.2003
863
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.