Sağlık

Midemde şişkinlik var (Sorularınızın yanıtları)

Midemde şişkinlik var (Sorularınızın yanıtları)

Uzm. Dr. Nevzat Aksoy, Gastroenterohepatoloji ve iç hastalıkları ile ilgili sorularınızı cevaplamaya devam ediyor.

Henüz 21 yaşımda olmama rağmen genç midem bana hiç rahat vermiyor. İki sene öncesine kadar çok iştahlıydım, devamlı ve düzensiz çok yerdim ama buna rağmen hiçbir zaman kilo problemim olmadı. Özellikle son bir senedir yolunda gitmeyen bir şeyler var. Hazımsızlık hissediyorum. Midem çok gaz yapıyor ve dışkılamada biçim bozuklukları var. Eskisi kadar da yiyemez oldum. Kahvaltılarımı kalktıktan hemen sonra yapamıyorum ve çok az yiyerek doyuyorum. Günün hangi vakti olduğu önemli değil, eğer yemek yedikten kısa süre sonra uyursam yediklerimin mideme oturduğunu hissediyorum ve rahatsız edici kokulu alttan üstten gaz çıkarıyorum ve bu durum midemdekileri tamamen dışkılayana kadar sürebiliyor. Soda içerek rahatlamaya ve hazmı çabuklaştırmaya çalışıyorum. Bu durumun ardından ishal olarak dışkılıyorum. 1 aydır kendimi rahat hissediyordum ki iki gün önce şöyle bir problem beni çok korkuttu. Gece 1 gibiydi 1 lt. bira, biraz tuzlu fıstık ve az miktarda cips yiyerek yattım. Öğlen 1de dışkılamaya çıktığımda hiç zorlanmadım, fakat arkamı döndüğümde anüsten (çok değil ama) kan damladığını gördüm. Bu durumun sebebi ne olabilir? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim...

Anlaşıldığı kadarıyla midenizin koşulları bozulmuş ve buna bağlı olarak çabuk doyma, hazımsızlık ve gaz gibi yakınmalar ortaya çıkmış. Bunu saptamanın ve gidermenin en kısa yolu tabi ki gerekli muayenenizin arkasından tetkiklerinizin yapılarak hastalığınızın adının konmasıdır. Midede gastritten ülsere kadar olan bir yelpaze içinde saptanılanlara yönelik olarak tedavi verildiğinde eskisi gibi rahatlayacağınızı düşünüyorum. Ayrıca dışkıda şekil bozukluğu ve dönem dönem ishal ile birlikte makattan kanama yakınmalarınız için de kalınbağırsağınızın tetkik edilmesi gereklidir. İBS (eski deyimle spastik kolon) ve hemoroit bulunma olasılığı yüksek gibi görülüyor. Yine de tüm yakınmalarınızın geniş bir perspektifte bu işin uzmanı olan Gastroenterohepatologlar tarafından değerlendirilmesi yararlı olacaktır. Eski günlerinize dönebilirsiniz tasalanmayın. Geçmiş olsun.

3 gündür şiddetli bir şekilde mide bulantısı çekiyorum. Aç veya tok olmam durumu değiştirmiyor. Eğer yemek yemezsem baş dönmesi ve dizlerde titreme, halsizlik, üşüme hissi oluyor. Dişlerim birbirine çarpacak kadar titriyorum. Yemek yersem mide bulantım çok artıyor. Kussam rahatlayacakmışım gibi ama 2 gündür bir türlü kusamadım. Dün hastanede serum verdiler, serumun içine bemiks, nodropil (2 amp), metpamid yapıldı ve yaklaşık 1 saat sonra mide bulantısı tekrar başladı. Bugün gene doktora gittim. Artık bir şey yapamayacağını söyledi. Nörolojiye gitmem gerektiğini söyledi. Ne yapmam gerekiyor? Benim sorunum nedir?

Açlık ile birlikte halsizlik, baş dönmesi, titreme gibi yakınmalar şeker düşüklüğüne işaret ediyor olabilir. Bundan başka mide bulantısından yakınıyorsunuz ki bunun birçok nedeni vardır. İlaçlar, böbrek, karaciğer, beyin ve mide – bağırsak hastalıkları, Addison ve şeker hastalığı, gebelik, bazı akut enfeksiyonlar, araç tutması gibi. Bütün bu nedenlerin araştırılması gerekir. Başta mide yönünden Gastroenterohepatologlar (yoksa İç Hastalıkları Uzmanı) tarafından değerlendirilmelisiniz. Her hangi bir neden bulunamaz ise psikolojik etkenler araştırılmalıdır. Ancak yapılacak ayrıntılı tetkiklerden sonra gerekir ise hekiminiz sizi nörolojiye yönlendirmelidir. Geçmiş olsun.

Midem yanıyor

Midem yanıyor, asitli içecekler içemiyorum. Acı, ekşi, baharatlı yiyemiyorum, midem hemen şişiyor ve rahatsızlık veriyor; bu neyin göstergesidir? Şimdiden teşekkür ederim.


Midede yanma ve bazı yiyeceklere karşı hassasiyet midenizde asit fazlalığı, gastrit, erozyon veya ülser gibi durumların olduğunu düşündürüyor. Bütün bunlardan endoskopi yaptırarak ve sonucuna göre gerekli tedaviyi olarak kurtulmanız mümkündür. Sağlıklı sonuç elde edebilmek için endoskopinizin bir Gastroenterohepatolog tarafından yapılmasına özen gösteriniz. Sağlıklı günler diliyorum.

Ben 93 kiloyum. Doktorum bana Glukofen adında ilaç yazdı, içiyorum yalnız vücudumda kaşıntılar oluşuyor. Yaşım 23.

Kişilerin içtiği herhangi bir ilaç yakınmalara neden oluyor ise kesilmelidir. Eğer kaşıntınızın içtiğiniz ilaca bağlı olduğunu düşünüyor iseniz kullanmayı keserek hekiminize yeniden başvurmalısınız.

Mide bulantısı, dolgunluk hissi gibi şikayetim var. Doktora gittim. Bel fıtığı çıktı. Bunun mide ile direk bir alakası var mı? Teşekkürler...

Bel fıtığı ile mide yakınmaları arasında ilişki yoktur. Mide rahatsızlığınız açısından incelenmelisiniz. Çünkü bel fıtığı nedeniyle verilecek ilaçların büyük bölümü midenize dokunma potansiyeline sahip ilaçlardır.

Dönem dönem kulaklarımda içten gelen dayanılmaz bir ağrı oluyor, elimle kulağıma dokunamayacak kadar; ancak 1-2 gün sürüyor.

Bu yakınmanız nedeniyle bir Kulak Burun Boğaz Uzmanına başvurmalı ve özellikle iç kulak açısından araştırılmalısınız.

21 yaşındayım. Midemde genelde aklıma geldikçe yanma, şişkinlik ve yemeklerden sonra ağırlık hissediyorum. Bir de kabızlık çekiyorum, kusmam veya baş ağrım yok. Doktora görünmeden önce sizce bu hangi hastalığın belirtisi ne olabilir?Teşekkürler...

Yemeklerden sonra ağırlık hissi, şişkinlik ve yanma yakınmaları nedeniyle midenize endoskopik olarak baktırmakta yarar görüyorum. Gastrit, hiperasidite, erozyon ve ülser olabilir. Yapılan incelemede midenizde bir hastalık bulunmaz ise o zaman strese bağlı durumlar düşünülebilir. Gerek mide hastalıkları gerekse de kabızlık açısından bir Gastroenterohepatologa başvurmanız yararlı olacaktır.

Merhabalar; bir sabah kalktığımda karnımda bir şişlik vardı ve kasık bölgeme baskı uyguluyordu. Daha sonra kabızlık başladı ve birden böbreklerim ağrımaya başladı. Purinol denen bir ilaç verdi doktor ve idrar tahlilinde böbreklerimi korumam ve çok su içmem gerektiğini söyledi.Ben hepsini yaptım, tam 1 aydır da sigara içmiyorum, yani tamamen bıraktım. Karnım birden şişiyor, sonra iniyor. Şu anda iştahsızlık, bunalım, aşırı sinir ve stres içerisindeyim. doğuma gittim herhangi bir şey bulunamadı. (Tabi yalnız ultrason ve idrar tahlili yapıldı). Sizce ne olabilir? En kısa sürede doktora tekrar gideceğim. Bu sorunlarım 3 haftadır var. Sigarayı bıraktıktan sonra başladı. Teşekkür ederim.

Sigaranın bırakılması ile bağırsak düzeninde kısa süreli bir düzensizlik görülebilir. Kabızlık yakınmanız buna bağlı olabilirse de bunun kısa süre içinde normale dönmesi beklenir. İdrar tetkikinde ne saptandığını yazmamışsınız. Olasılıkla idrar yolları enfeksiyonu saptanmış olabilir ve düzenli tedavi ile bu yakınmalarınız geçer. Sindirim sisteminiz ile ilgili yakınmalarınız açısından bir Gastroenterohepatoloğun tetkikinden geçmenizde, kalınbağırsak grafisi (gerekirse kolonoskopi) çektirmenizde yarar olacaktır. Sağlıklı günler diliyorum.

Sayın doktor bey, benim meme usg testi sonucum aşağıda belirttiğim gibidir:Sağ meme periferik kist. 12 hizası intraparankimal yerleşimli, yaklaşık 7 mm boyutlu düzgün keskin konturlu, homojen, kenar gölgelenmeleri veren nodül izlendi. Sol meme st.3 hizasında 5 mm bilateral birkaç adet milimetrik boyutlu kistler izlenmiş olup fibrokistik saha saptanmadı.Her iki aksillada benign formasyonlarda ince korteksli lenf nodları mevcuttur. Teşekkürler.

Meme ultrasonografinizde kötü huylu hastalık lehine bir bulgu saptanmamış. Yalnızca 7 mm çaplı nodül açısından bir kontrol ultrasonografisi veya mamografi çektirirseniz iyi olacağı kanısındayım.

Merhaba, sağlık sorunum bitmiyor. Daha önce midemden şikayetçiydim. Doktor miden tahriş olmuş demişti, İlaçlarla iyi oldum ama yine aynı şikayetler başladı. Ayrıca her türlü ilaç sanki beynimde basınç oluyor gibi his veriyor, bir de uyandığımda ağzımın kenarında salya ile uyanıyorum..Beynimde basınç hissinin sivilce sorunu nedeniyle kullandığım Roaccutan ilacıyla bir bağlantısı olabilir mi? Çünkü o ilaçtan sonra bende bu şikayet başladı. Ne önerirsiniz? Şimdiden teşekkürler.

Mideye bağlı hastalıklar zaman zaman tekrar edebilir. Bu nedenle bir hekime başvurarak yeniden değerlendirilerek tedavi olmanızda yarar vardır. Eğer yakınmalarınız sürekli olur, sık nüks eder ve midede ya da onikiparmakbağırsağında erozyon veya ülser gibi bir lezyon bulunur ise midenizde bulunma olasılığı olan H. pylori araştırılarak var ise yok edilmesi düşünülmelidir. Geçmiş olsun.

Benim annem 60 yaşında diyaliz hastası. 1 ay önce lenf bezi tuberkoluzuna yakalandı. Tedavisine başlandı fakat ilaçlar yan etki yaptı ve tedavi kesildi. Ayakları şişti kıpkırmızı oldu. Bundan dolayı yürüyemez oldu. Bunlar düzeldikten sonra dışkısı siyah olduğu için kanamadan dolayı şüphelendikleri için ilaçları kestiler. Şu anda sırtından ve içten gelen inanılmaz ağrıları var. Ayrıca işitme kaybı da var. Bu kanamalar için mide koruyucu uygulanıyor. Size sorum bunların yanında midenin doğal tedavisi için yardımcı bitkiler. ilaçlar var mı? Ayrıca bu kanamalar ne kadar sürede düzelir?

Mide hastalıklarında (ve kanamalarda) kullandığımız ilaçlar mide asidini %90 oranında baskılarlar. Bu nedenle bu grup ilaçlara ek olarak yardımcı bitki kullanmak ek yarar sağlamayacaktır. Normal koşullarda mide veya onikiparmakbağırsağında kanamaya neden olan lezyonların tedavi ile 4-8 hafta içinde tümüyle geçmesi beklenir. Ancak kanamayı önleyici hücreler olan trombositlerin işlevlerinin bozuk olduğu kronik böbrek hastalıklarında kanamaların nasıl seyredeceği konusunda kesin bir yargı bildirmek kolay olmayabilir. Midedeki durumun endoskopi olarak görülmesi bir fikir verebilmek açısından en doğru yol olacaktır. Endoskopinin bu işlemin eğitimini almış olan Gastroenterohepatologlar tarafından yapılmasına özen gösteriniz. Sağlıklı günler diliyorum.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 09.05.2006
Soru Sor
19086
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.