Sağlık

Mide kanseri ile enfeksiyonlar arasındaki ilişki

Mide kanseri ile enfeksiyonlar arasındaki ilişki

Alman bilim adamları, mide kanseri oluşumu ile enfeksiyon arasındaki ilişkinin tahminlerden çok daha güçlü olduğunu tespit ettiler.

Heidelberg Üniversitesi'nden yapılan açıklamada, enfeksiyonların bazı kanser türlerinin gelişmesini 20 kat artırdığını, bazı bakterilerin bu riski 30 kata kadar çıkarabildiği hatırlatıldı.

Şimdiye kadar yapılan araştırmalar sonucunda, "Helicobacter pylori" bakterisinin mide kanseri riskini 2 ila 6 kat artırdığı tespit edilirken, üniversitesi görevli Hermann Brenner ve ekibi, midenin alt ve orta kısmında gelişen kanserlerin tümünün bu bakteriden geliştiğini saptadı.

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) verilerine göre, dünya nüfusunun yaklaşık yarısı bu bakteriyi taşıyor.

Türkiye'deki yaygınlığı araştırılıyor

Türkiye'de Marmara Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı, Helicobacter pylori bakterisinin yaygınlığını, 55 ilde 4 Ağustos'ta başlayan ve bu ay bitmesi planlanan bir araştırmayla belirlemeye çalışıyor. Araştırmayla, Türkiye'de 12 yaş ve üzerindeki kişilerde bakteri görülme sıklığının ve bundan korunma yaklaşımının belirlenmesi amaçlanıyor.
Yayın tarihi: 15.09.2003
904
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.