Sağlık

Meyve suyu sağlık taşıyor

Meyve suyu sağlık taşıyor

Sağlıklı bir yaşam sürdürmek için sadece meyve yemek yetmiyor.

Meyve suyu tüketimi de, hem vücudun su dengesini koruyor, hem de bazı kanser türleri ile kronik hastalıklara karşı koruyucu etki yaratıyor.

Meyve sularının, vücuda kaybettiği sıvıyı geri kazandırdığı gibi, vitamin C, karotenoid ve fenolik bileşik içerikleri ile bazı kanser türleri ile kalp ve diğer kronik hastalıklara karşı koruyucu etkilerinin de olduğunu vurgulandı.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Sevinç Yücecan, '1-6 yaşındaki çocuklar için önerilen günlük meyve suyu tüketimi 120-180 gram, 7-18 yaşındaki çocuklar için ise 240-360 gramdır' açıklamasında bulundu.

Yücecan, yüzde 72'si sıvı olan insan vücudunun günde ortalama 2.5 litre sıvı kaybettiğini hatırlatarak, meyve sularının özelliklerini şöyle anlattı:

'Hücrelerin yaşamsal faaliyetleri ve bu sayede vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesi, vücudun su dengesinin korunması ile mümkün. Vücudun su dengesi; solunum yoluyla, idrarla, terle ve dışkı ile kaybedilen sıvının yeniden su, sulu içecekler ve yiyecekler içindeki su ile alınmasıyla sağlanıyor. Özellikle sebze ve meyve suları susuzluğu giderdiği gibi, sağlığı da olumlu etkiliyor ve bazı kanser türleri ile kalp ve diğer kronik hastalıklara karşı koruyucu etkileri olabiliyor.'

Elma suyu

Elma suyu içinde başta potasyum olmak üzere, kuvvetli antioksidan özellikler gösteren farklı fitokimyasallar da içeriyor. Elma suyunun yüzde 9-34 oranında LDL oksidasyonunu (kötü kolesterol) önleyici, kalp hastalıkları ve bazı kanser risklerini azaltıcı etkisi olduğu belirtiliyor.

Portakal suyu

C vitamini açısından çok zengindir. Bir bardak portakal suyu 112 kkal içerir. Potasyum, folik asit için iyi kaynaktır. Portakal suyunun oksidatif stresi azaltığını, HDL-kolesterol (iyi kolesterol) konsantrasyonunu yükselttiği biliniyor.

Kayısı nektarı

Bir bardak kayısı suyu 117 kkal içerir ve günlük A vitamini gereksiniminin 1/3'ünü karşılar. Yapılan çalışmalar, karotenoidlerin antioksidan özellikler gösterdiğini ve kansere karşı potansiyel koruyucu etkisi olduğunu ortaya koyuyor.

Üzüm suyu

Bir bardak üzüm suyu tam olarak 125 kkal içerir. Potasyum, vitamin C, folik asit ve polifenollerden zengindir. Özellikle mor üzüm ve mor üzüm suyunda bulunan polifenollerin kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkilerinin olduğu uzmanlar tarafından onaylanıyor.
Yayın tarihi: 12.02.2006
749
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.