Sağlık

Mevlana'nın "sema"sı, sağlık kaynağı...

Mevlana'nın "sema"sı, sağlık kaynağı...

Yapılan araştırmalar, ünlü düşünür ve mutasavvıf Mevlana Celaleddin-i Rumi´nin ´´sema´´sının, ruhani anlamda bir yoğunlaşma sağlayarak yarattığı psikolojik etkisinin yanı sıra sağlık açısından da olumlu yönleri bulunduğunu ortaya çıkardı.

13. Yüzyıl´da sevgi, kardeşlik ve dostluk mesajları ile tüm insanları hiçbir ayırım yapmadan ´´gel´´ çağrısı ile ´´umut dergahı´´na davet eden Mevlana´nın felsefesi, 7 asırı aşkın bir zamandır insanlığı etkilemeye devam ediyor.

Müzik eşliğinde yapılan ihi bir dans olan ´´sema´´nın da yaratıcısı olan Mevlana, çeşitli bölümlerden oluşan sema ile insanın kendi miracını ve manevi yolculuğunu anlatıyor.

Mevlevilikte kulun hakikate yönelip, aşkla yücelmesini, benliğini terk ederek Hak´ta yok oluşunu ve daha sonra olgunluğa ermiş kamil birinsan olarak tekrar kulluğuna dönüşünü sağladığına inanılan sema, önemli ve ilginç sembolleri ile dikkat çekiyor.

Selçuk Üniversitesi Kulak-Burun-Boğaz Ana Bilim Dalı Öğretim ÜyesiProf. Dr. Fuat Yöndemli'nin belirttiğine göre, semazenlere, sürekli tekrarladıkları ´´çark atmak´´ olarak nitelendirilen egzersizler sağlık açısından önemli etkiler yaratıyor.

Hacettepe ve Selçuk Üniversitesi Tıp Fakülteleri tarafından yapılan araştırmalarda, hiçbir semazende yüksek tansiyon rahatsızlığına rastlanmadığını belirten Yöndemli, ayrıca semazenlerin kandaki yağ oranlarının ve kolesterollerinin de hep normal düzeyde çıktığını vurguluyor.

Yöndemli, benzer hareketlerin bale ve buz pateninde de bulunduğunu anımsatarak, bu sanat ve spor dalları ile uğraşanlarda da benzer etkilerin tespit edilebildiğini söylüyor. Dönmenin çok önemli bir egzersiz olduğunu ve performans gerektirdiğini anlatan Yöndemli, semazenlerin günde en az 5 dakika ´´çark atmak´´ olarak nitelenen dönme hareketini düzenli olarak tekrarladıkları için etkilerin kalıcı olduğunu sözlerine ekliyor.
Yayın tarihi: 17.02.2003
1115
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.