Sağlık

'Metroseksüel'lere kötü haber

'Metroseksüel'lere kötü haber

Prof. Dr. Küçükusta, son yıllarda daha çok metroseksüel hasta görmeye başlayınca araştırma yaptı: Metroseksüel yaşam tarzı başta alerjiler, birçok hastalığa yol açıyor

Cilt ve besin alerjisinden hepatite kadar pek çok hastalık sağlığınızı tehdit ediyor...

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, "Son yıllarda hastalarım arasında giderek daha fazla 'metroseksüel' görüyorum. Hastalarıma ait dokümanı değerlendirdiğimde, metroseksüel yaşam tarzının, alerjik hastalıklara ve bazı sağlık sorunlarına zemin hazırladığını saptadım" dedi.

Prof. Dr. Küçükusta, metroseksüellerde sık görülen hastalıklara ilişkin şunları söyledi:
"Cilt ve saç bakımı, pedikür, manikür gibi işlemler ve bu amaç için kullanılan jöle, sprey, köpük, nemlendirici, parfüm, losyon ve diğer kozmetik ürünler; kontakt dermatit, egzama, ürtiker, anjiödem gibi alerjik deri hastalıklarının oluşumunu kolaylaştırıyor. Ayrıca çeşitli takılar da deri alerjilerinin önde gelen nedenlerinden. Dövme, piercing gibi uygulamalar da hepatit, AIDS gibi ciddi enfeksiyonlardan melanom ve deri kanserlerine kadar çok çeşitli hastalıklara zemin hazırlayabilir.
Metroseksüellerde besin alerjisine de sık rastlanıyor. Çünkü kişiler fast-food ve hazır yiyecekler ile değişik lokantaları seve. Bu alerjiler arasında 'Çin lokantası sendromu', Uzakdoğu mutfağının vazgeçilmez baharatı olan glutamat alerjisidir. Baş ağrısı, boynun arka tarafında, ön kolda ve göğüste yanma hissi, kol ve bacaklarda, yüzde veya başta sızlama ve karıncalanma, göğüs ağrısı veya göğüste sıkışma hissi, çarpıntı, bulantı, ishal, terleme gibi şikâyetlere yol açabilir. Sinir sisteminin aşırı uyarımına bağlı olarak alzheimer, parkinson gibi hastalıkları tetikleyebilir."

Küçükusta, metroseksüellerde astıma da sık rastlandığını belirterek, evlerin iyi havalanmaması, duvardan duvara halılar, evde beslenen hayvanlar, sigara dumanı, kokulu sabun ve katkı maddelerine dikkat çekti.
Yayın tarihi: 17.05.2004
782
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.