Sağlık

Metal Alerjisi Sigara İçenlerde Daha Çok Görülüyor

Metal Alerjisi Sigara İçenlerde Daha Çok Görülüyor

Bir grup Danimarkalı bilimadamına göre sigara küpelerde ve kotların düğmelerinde bulunan metallerin de içinde bulunduğu birçok materyale karşı alerji riskini arttırabilen bir etken.

Alerji ve Klinik İmmunoloji dergisinin Mayıs sayısında çıkan bir rapora göre yaşları 15-69 arasında değişen 1000 kadın ve erkek üzerinde yapılan araştırma gösteriyor ki bu tip alerjiler geçmişte bir dönem sigara kullanan ya da hala içen kişilerde daha yaygın şekilde görülüyor.

Bu alerjiler belirli nesnelere dokunulduğunda vücudun tepki vermesiyle ortaya çıkıyor-örneğin vücudun çeşitli yerlerinde kırmızı lekeler oluşuyor-

Kophenag'daki Glostrup Üniversitesi hastanesinden Dr. Alan Linneberg küpelerde bulunan ve jean düğmelerinde kullanılan nikelden kaynaklanan alerjinin sigara içen insanlarda daha çok görüldüğü sonucuna vardı. Zaman zaman nikel alerjisi küpe takan insanlarda görülse de sigara içenlerin küpe taksalar da takmasalar da nikele karşı alerjik bir reaksiyon gösterme olasılıkları yüksek.

Bu araştırmada görev almayan Georgia'daki Atlanta Alerji ve Astım Kliniğinden Dr. Kathleen A. Sheerin konu hakkında şöyle konuştu "Sanırım bu araştırmayla birlikte insanların sigarayı bırakmaları için iyi bir nedeni daha oldu".

Sheerin bunun sigara ve alerji arasındaki ilişkiyi ortaya çıkaran ilk araştırma olduğunu ve böyle bir bağlantının nedenlerini anlamak için konu hakkında daha çok araştırma yapılmasının gerekli olduğunu ekledi.

Araştırmacılar sigara kullanmanın alerji riskini neden arttırdığını hala tam olarak bilmedikelrini de eklediler.

Eğer ileride yapılacak araştırmalar sigara içmekle alerji riskini artması ihtimalinin doğru olduğu kanıtlanırsa tiryakiler bu kötü alışkanlıklarını terkederek bazı alerjilerinden kurtulabileceklerini görecekler.
Yayın tarihi: 09.06.2003
1175
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.