Sağlık

Mesane kanserinde büyük gelişme

Mesane kanserinde büyük gelişme

İngiliz bilim adamları, mesane kanseriyle bağlantısı olan geni tespit ettiler.

İngiltere Kanser Araştırmaları Enstitüsü'nden Profesör Colin Cooper, mesane kanseri tedavisinin geliştirilmesine yardım edebilecek gelişmeyle ilgili olarak, "Çok heyecan verici bir gelişme. Hastalıkla ilgili bilgilerimizde kayıp halka olan E2F3 genini bulduk" dedi.

Cooper ve ekibinin, hücre bölünmesiyle ilgili incelemelerinde, hücrelerin çoğalmasına ve mesane kanserinin ilerlemesine eşlik eden E2F3 geninin çok sayıdaki "kopyalarını" bulduğu belirtildi.

Bilim adamlarının, laboratuvar tetkikleri sırasında, mesane kanseri hücrelerindeki E2F3 proteini miktarının, tümörün derecesi ve hastalığın seyrinin ağırlığıyla bağlantılı olduğunu keşfettikleri kaydedildi.

Mesane kanseri dünyada en sık görülen 9'uncu kanser türü olarak biliniyor. Hastalıktan her yıl dünyada yaklaşık 130 bin kişi hayatını kaybediyor, her yıl 330 bin yeni vaka teşhis ediliyor. Mesane kanserinin en önemli nedeni olarak sigara içmek görülüyor.
Yayın tarihi: 27.02.2004
871
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.