Sağlık

Menopozdan korkmayın

Menopozdan korkmayın

Menopoz, kadınlığın bittiği anlamına gelmiyor

Güncellenme tarihi:
Menopozdan korkmayın

İngilizce kökenli olan menopoz kelimesi, meno – pause yani aylık adet kanamalarının durması anlamına geliyor. Doğal bir durum olan menopoz, kadın olmanın getirilerinden biri. Östrojen ve progesteron isimli kadınlık hormonlarının salgılanmasının yavaşlaması ile başlayan süreç bu hormonların üretiminin bitmesiyle devam eder.


Adet kanamalarının bitmesinin dışında birtakım değişiklikler meydana gelir. Ani sıcaklık değişimleri, aşırı sinir, aşırı üzgünlük gibi ruh hallerinde anlık değişmeler, depresyon gibi durumlar menopozla birlikte ortaya çıkabilir. Ortalama 45- 47 yaşlarında girilen menopoz, genetik yapıya göre de değişkenlik gösterebilir. Menopoz bir sağlık sorunu değildir, yalnızca vücuttaki hormon değişimleriyle ilgilidir.


Menopoz döneminde kilo verme hızı neredeyse yarı yarıya düşer ve genelde kilo alınır. Bunun için beslenmeye dikkat etmek gerekir. Özellikle kalsiyum açısından zengin süt, yoğurt, peynir türü besinlerin tüketilmesine ağırlık verilmelidir. Kırmızı et yerine kuru baklagiller tercih edilmeli, kahve, kola, çay gibi içeceklerin tüketimi en az düzeye indirilmelidir.

Yayın tarihi: 21.06.2012
1082
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.