Sağlık

Menopozdan emin olun!

Menopozdan emin olun!

Adet düzensizliği yaşayan bir çok kadın, menopoza girdiklerini düşünerek, gebelikten korunma yöntemlerini bilinçsizce terkediyor...

Atatürk Üniversitesi (A.Ü.) Hemşirelik Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gülşen Eryılmaz, menopozun özellikle 40-50 yaş dönemindeki kadınlarda görüldüğünü, ancak söz konusu duruma 35 yaş altı kadınlarda da rastlandığını belirtti.

Menopoza geç girme diye bir durumun söz konusu olmadığını belirten Eryılmaz, ''Menopoz genetiktir. Anne menopoza ne zaman girdiyse, kızı da o yaşta girer'' dedi.

Eryılmaz, erken menopozun psikolojik, fiziksel ve çevresel faktörlerden kaynaklandığını dile getirerek, bu faktörlerin de deprem, savaş, soğuk hava, ağır iş koşulları ve sigaradan kaynaklandığını anlattı.

Adet düzensizliği yaşayan kadınların birçoğunun (Artık menopoza girdik, gebe kalmayız) düşüncesine kapıldıklarını ileri süren Eryılmaz, şunları kaydetti:

''Adet düzensizliği yaşayan kadınların birçoğu menopoza girdikleri gerekçesiyle gebelikten korunma yöntemini bırakıyorlar. Son adet görülene kadar gebe kalınabilir. Bu durum özellikle kırsal kesimlerde yaşayan kadınlarımızda sıkça karşılaşılan bir durum.''
Yayın tarihi: 10.06.2003
793
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.