Sağlık

Menopozda hormon kullanın

Menopozda hormon kullanın

Uzmanlar, pek çok kadının 'çekingen baktığı' hormon kullanımının menopoz dönemindeki şikâyetleri, kalp krizi riskini ve kilo alımını önlediğini belirtiyor.

Türkiye'de yaklaşık 3.5 milyon kadının menopoz ve menopoz sonrası dönemde olduğu tahmin ediliyor. Menopozla birlikte kadınlar hızla kilo alıyor, bu da obeziteye yol açıyor.

Tedavi şart

Östrojen hormonunun azalmasına bağlı olarak kalp hastalıkları en sık görülen sorunların başında yer alıyor. Hormon tedavisi belli başlı menopoz şikâyetlerini ortadan kaldırıyor, kilo alımını ve kalp krizi riskini önlüyor. Uzmanlar, menopoz şikâyetlerinin sürdüğü 5-7 yıl boyunca hormon kullanılması gerektiğini vurguluyor.

Kalp ilk sırada

Türkiye Menopoz ve Osteoporoz Derneği Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Ertüngealp, son yıllarda menopoz sonrası dönemde kadınların ölüm nedenleri arasında kalp krizinin ilk sırada yer aldığına dikkat çekiyor. Prof. Dr. Ertüngealp, bunun için hormon tedavisi olarak bilinen "hormon replasman" (HRT) (yerine koyma) tedavisi gerektiğini vurguluyor.

Kadınları bekleyen riskler

Kadınların menopozdan sonra 6 ayda, en geç yılda bir jinekolojik muayeneden geçmeleri gerektiğini belirten Türk Jinekoloji Derneği Başkanı Prof. Bülent Tıraş riskleri şöyle sıralıyor:
Yayın tarihi: 19.10.2006
1922
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.