Sağlık

Menopoz ve kısırlıktan korkmayın

Menopoz ve kısırlıktan korkmayın

Tıpta devrim niteliğinde değerlendirilen uygulamayla, dünyada ilk kez bir kadına yumurta nakli gerçekleştirerek, menopoz ve kısırlığı korkulu rüya olmaktan çıkaracak ışığı yakan Türk doktor Kutluk Oktay, "gelişmelerin umut verici" olduğunu söyledi.

Amerikan Cornell Üniversitesi Üreme ve Kısırlık Merkezi öğretim üyelerinden Dr. Oktay, tıpta gelinen noktayı değerlendirdi. 1999 yılının şubat ayında Margaret Lloyd-Hart adlı 30 yaşındaki erken menopozlu hastasına, bir yıl önce yumurtalıklarından alınan ve dondurulan dokuları naklederek, hormon tedavisi desteğiyle yumurtlama fonksiyonunu yeniden kazandıran Dr. Oktay, "Bu çalışma, dünyada ilkti. Hastanın çocuk sahibi olma isteği bulunmadığından bu konuda girişim yapılmadı" dedi.

Dr. Kutluk Oktay, daha sonra geliştirdikleri ve lokal anesteziyle yapılan yeni teknikle nakli, ön kol deri altına gerçekleştirdikleri iki hastada, menopozun geri dönmesini sağladıklarını bildirdi. Dr. Oktay, şunları söyledi: "Bu hastalardan birisinin rahim kanseri nedeniyle radyasyon tedavisi görmesi gerekiyordu. Radyasyon tedavisi, yumurtalıkların hasara uğramasına yol açtığı için işlem öncesinde yumurtalığını çıkarıp, koluna aktardık. 3 ay sonra yumurtlama fonksiyonu geri geldi. Diğer hastanın yumurtalığında iyi huylu tümör vardı ve çıkarılacaktı. Ona da aynı yöntemle fonksiyonlarını geri kazandırdık. Bu vakalarda dondurulma işlemi yapılmadı. Bu çalışmamız, ön kol deri altına yapılan ilk nakil işlemleridir."

Yeni nakillerden sonuç bekleniyor

Daha sonraki çalışmalarının bir çok kanser hastasının yumurta dokusunun dondurulması üzerinde geliştirildiğini belirten Dr. Oktay, şu an çoğu genç ve tedavi gören 50 kadar dokusu dondurulmuş hasta bulunduğunu söyledi. Dr. Oktay, "Bunlar arasında nakil yapıp sonuç beklediklerimizin yanında, tedavilerinin tamamlanmasından sonra üreme fonksiyonlarını yeniden kazandırmak amacıyla nakil işlemine hazırlandığımız hastalar da var. Çok yakında yumurtalık nakli konusunda çok önemli gelişmeler olabilir" dedi.

Söz konusu çalışmaya özellikle kanser hastaları için başladıklarını belirten Dr. Oktay, şöyle devam etti: "Uygulama şu anda başka çareleri olmayan insanlara yönelik. Yöntemin, sağlıklı insanlarda elektif olarak uygulanması için ne kadar verimli olduğunu görmeliyiz. Biz bunu 5-6 hastada daha deneyip sonunda bir kaç hamilelik elde edersek, gönül rahatlığıyla kanser olmayan, sağlıklı ama üreme yaşını geciktirmek isteyen hastalara da uygulayabiliriz. O aşamaya gelindiğinde örneğin sezaryen sırasında yumurtalığından bir parça alınıp, dondurulabilir ve ileride herhangi bir nedenle menopoza girmesi halinde çocuk sahibi olma imkanı sağlanabilir. Olumlu gelişmeler yaşanacağından umutluyuz. Beklentilerimiz gerçekleştiği takdirde menopoz yaşını geciktirmek ya da ertelemek isteyen hastalara da bu teknolojinin kullanılmasına başlanabilir."

Dr. Oktay, "Meme kanserli hastalar için iyi haberler var. Önemli adımlar atılıyor ve yakın zamanda bu adımlar açıklanacak" dedi.
Yayın tarihi: 20.02.2004
780
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.